I ri Fëmijët e Hansenit Shiko më të madhe

Femijet e Hansenit

Ognjen Spahić BPO0004

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Fëmijët e Hansenit” të Ognjen Spahić – fitues i Çmimit Europian të Letërsisë, 2104 – përmes metaforës brilante komunizëm-lebër, autori sjell me elegancë, por pa mëshirë, pamjet e një bote që lexuesi i ka ndeshur me përmbysjen e regjimeve totalitariste, frikën për ta thënë deri në fund të vërtetën, trishtimin, humorin dhe horrorin në kohë krizash. Është fundi i viteve 1980. Europa është gati të ndryshojë përgjithmonë.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Poeteka
ISBN9789928230058

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Është fundi i viteve 1980. Europa është gati të ndryshojë përgjithmonë. Në një cep të Rumanisë, dy burra presin që edhe realiteti dhe fati i lebrozit që u ka rënë për pjesë të ndryshojë. Ky libër unik dhe tronditës ofron pamjet e një bote që lexuesi nuk i ka ndeshur më parë.

Frikë për të thënë të vërtetën, mprehëtsi, trishtim, surrealizëm, miqësi dhe horror. Ky roman i jashtëzakonshëm i Ognjen Spahic na rrëmben drejt udhëtimit përmes vendeve ky revolucioni po ndodh, duke ndryshuar edhe mënyrën tonë të të vështruarit mbi këtë kapitull të historisë. Sfidues në përshkrimin e rënies së tij palavdishëm të një sitemi, përmes metaforës brilante komunizëm-lebër.

Çoroditja e ndjenjave tona mbi identitetin, përjetimet në lidhje pabarazinë e vazhdueshme mes Perëndimit dhe Lindjes, Ky është një libër në lidhje me qeniet e bërë kafshët e organeve të tjera, të gjithë kohës, dhe se si ata mbajnë veten në anën e qytetërimit.

Elegante dhe pa mëshirë, ajo përparon drejt përfundimit të tij. Romani Fëmijët Hansenit nuk e lejon

lexuesin të mbetet indiferent ndaj asaj që rrëfehet me elegancë, por ma mëshirë mbi anët e errëta të një

pjese të qytetërimit, që përparon drejt fundit të vet.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe196
ISBN9789928230058
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiJanka dhe Milena Selimi
RomanPsikologjik