Danielle Steel

Danielle Steel lindi më 14 gusht 1947 në New York City, është shkrimtare amerikane e romaneve romantike dhe skenariste e rreth 25 filmave

Danielle Steel filloi të shkruajë tregime si fëmijë, dhe kur qe adoleshente, filloi të shkruajë poezi. E diplomuar në liceun Francez të Nju Jorkut më 1965, ajo studioi letërsi, kompozim dhe kompozim mode, fillimisht te Shkolla Parson e më pas në Universitetin e Nju Jorkut.


Romanet e Danielle Steel janë shitur në miliona kopje një dhjetëra gjuhë dhe kanë pasur gjithmonë një vend mes librave më të shitur që nga vitet ’80. Steel e filloi karrierën e vet profesionale në marrëdhëniet publike dhe reklama, para se të fillonte të shkruante romane herët në vitet ’70. Ashtu si Barbara Cartland dhe Stephen King, Steel ka injoruar snobët mes njerëzve të dijes me sukses popullor të jashtëzakonshëm. Shumë nga romanet e saj janë kthyer edhe në filma televiziv të suksesshëm. Ajo ka shkruar gjithashtu një seri librash për fëmijë si dhe disa libra joletrar, përfshirë librin “Një yll që shkëlqen” i vitit 1998, një libër dedikuar të birit Nick Traina, i cili vrau veten në moshën 19 vjeçare pasi luftoi abuzim me drogën dhe sëmundjet mendore.


Emri i saj i lindjes është Danielle Fernande Dominique Schuelein-Steel. Deri në vitin 2005, romanet e saj janë shitur në 530 milionë kopje. Romanet e saj kanë ruajtur shkallën e librit më të shitur te New York Times për më shumë se 390 javë radhazi dhe 22 prej tyre janë adoptuar për televizion. Në 2001 ajo u shpall njëra nga “30 gratë më të pushtetshme të Amerikës” nga Ladies' Home Journal. Në vitin 1997, pasuria e saj vlerësohej në 600 deri 800 milionë dollarë. Sot kjo shifër është dyfishuar.


Më 1984 ajo mori pjesë në botimin e librit “Të kesh një fëmijë”. Në të njëjtin vit publikoi një libër me poezi. Ajo ka shkruar deri në pesë libra njëherësh duke publikuar më shumë se një libër në vit.


Librat e saj janë përkthyer në mbi 30 gjuhë dhe mund të gjenden në 47 vende në të gjithë botën. Deri më tani janë 52 romane të suksesshme nga kjo shkrimtare dhe rreth 25 prej tyre janë bërë skenare filmash.

Lista e librave të autorit

për faqe
Shfaq 1 - 32 nga 91 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Nuk është në stok

  Aksidenti është një roman i fuqishëm dhe përfundimisht triumfues i jetës që shembet dhe ndryshon nga një moment shkatërruese. Kështu i ndodh edhe personazhit tonë, Faqe Clarke, e cila në momentin kur mendon se i kishte arritur të gjitha, i dashuri i saj lidhet me dikë tjetër dhe vajza aksidentohet, me pak shpresa për jetën. Por, cilët janë rrugët që...

  1 500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% Në stok

  Do të mundet Kasandra të provojë se nuk gënjen? Kasandra është e vendosur të ndihmojë njerëzit të ndjekin fatin e tyre, por askush nuk i beson profecitë e saj. Atë, madje, as nuk e lejojnë të shkruajë fatet që mbajnë brenda biskotat e shitura nga Furra e Orakullit e familjes. E vendosur të provojë të kundërtën - dhe t'u japë një mësim të mirë disa...

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Një foto shumë vite pas kthehet jo thjeshtë në një dëshmi, por edhe në një shkas për të rikthyer jetën aty ku ishte. E tillë vjen jeta 40 vjeçare e Faye Price, një femër që kaloi shumë sfida derisa kupton thelbin e dashurisë dhe besnikërisë...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% Në stok

  Balloja e harqeve është një roman i thellë, që tregon historinë e një familjeje të jashtëzakonshme.

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Nuk është në stok

  Pas dasmës së Diana Goode dhe Andrew Douglas, Diana bënte shaka duke thënë se do të bënin një fëmijë gjatë muajit të mjaltit. Por edhe shumë kohë më pas, ajo ende nuk ishte shtatzënë. Si Diana ashtu edhe Andrew presin çdo muaj, por vetëm zhgënjehen, ndaj detyrohen të pyesin se sa janë të gatshëm të kalojnë nëpër kontrolle të tjera për të patur një fëmijë.

  1 400 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  1 400 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Nuk është në stok

  Ky roman është një portretizim zemërthyes i dashurisë, familjes dhe karrierës – leximi i të cilit do t’iu bëjë fansa të çmendur të historisë së dy njerëzve të suksesshëm në sipërmarrjet e tyre, bashkimi i të cilit është gjithmonë në shënjestrën e moralit, familjeve dhe medias e cila i ndjek kudo ku shkojnë....

  1 500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 600 Lekë Në stok
  I ri

  Ashtu siç di Daniell Steel, në këtë roman na vijnë dy histori njerëzore që zhvillohen paralelisht; njëra e avokatit, Billi dhe tjetra e botuesit Robert, të cilat kanë fatin e tyre teksa njerëzit janë në kërkim të thelbit të tyre. Në duart e shkrimtares këto marrëdhënie të mrekullueshme vijnë së bashku me të papritura dhe surpriza të habitshme, ku të...

  1 600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 600 Lekë Në stok

  Simon Steinberg dhe Blaire Scott janë mes çifteve më të respektuar në Hollivud, të martuar prej dekadash. Tre fëmijët e tyre - Samanta, adoleshente që aspiron të bëhet modele, Skot, student i mjekësisë dhe Alegra, avokate - janë të lumtur dhe të suksesshëm.

  1 600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Ngjarjet, për të cilat mund ta shquanin dhe nderonin atë, kishin ndodhur para shumë kohësh gjatë luftës. Këta kapituj të jetës së saj të kaluar u bënë kujtime të vagëlluara.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Nuk është në stok

  Ky është romani i tretë më i shitur i Danielle Steel, është një histori magjike e thënë me një fuqi dhe thjeshtësi mahnitëse. Ai zbulon një marrëdhënie që të fut brenda lëvizjes së saj dhe të çon larg me një frymë. Dhe ai të tregon një të vërtetë të bukur dhe të pandarë rreth paparashikueshmërisë dhe çudive të vetë jetës

  1 200 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 300 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  Dhurata të çmuara ai i lë ti çojnë ato në një udhëtim të caktuar për të ndryshuar fatin e Veronikës dhe tri vajzave të saj në mënyra tejet befasuese. Nga Roma, Parisi, Nju Jorku, në Venecia, vijnë histori të pathëna rreth dashurisë, humbjes dhe njerëzve që kalojnë në atë që mund të ndryshojë jetët përtej imagjinatës

  1 300 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Nuk është në stok

  Dy fëmijë - binjakë rriten në të njëjtën familje, në të njëjtin qytet. Dramatikisht të ndryshëm, ata bëhen armiq të hidhur ndaj njëri-tjetrit; njëri i mirë, e tjetri i keq. Njëri largohet nga vendlindja e tij paqësisht, por kur gjithçka dështon, djali plangprishës kthehet, njëzet vjet më vonë, duke u zhvendosur në vilën e prindërve të tij te liqeni. Por...

  1 500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  1 500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% Në stok

  Dy jetë ngre lart shpirtin e njeriut, i cili jeton dhe gjen dritësim në botën reale. Një njeri i fortë e me zemër të madhe përjeton thellë edhe një realitet të tejshkuar, thurur me mjaft elegancë e përsosmëri me jetën e përditshme". New York Times

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 340 Lekë 2 600 Lekë -10% Nuk është në stok

  Ne kemi përzgjedhur vetëm dy prej dashurive të DS. Dy histori që shkojnë drejt në zemër. Dy romane që të mbajnë gjallë. Njëra sjell dy martesa të zbrazëta që shkojnë drejt një dashurie, e cila kërkon sakrifica të mëdha. Tjetra sjell historinë e fuqisë së madhe të dashurisë.

  2 340 Lekë
  2 600 Lekë -10%
  Shto në shportë Më shumë
  Cmim i reduktuar
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 160 Lekë 2 400 Lekë -10% Nuk është në stok

  Autorja më popullore në botë, Daniell Steel ka lexues të çmendur edhe në Shqipëri. Për këtë kategori lexuesish po sjellim dy prej romaneve më të fundit, rrëfime tipike “ala Danielle”: I pari është vëzhgim plot mprehtësi në realitet mes dashurisë dhe tradhëtisë në një mjedis pune, ndërsa i dyti sjell fatin e një skiatoreje që paralizohet dhe vendos të...

  2 160 Lekë
  2 400 Lekë -10%
  Shto në shportë Më shumë
  Cmim i reduktuar
  Nuk është në stok
 • Tanimë Gabriela ka dalë në rrugën e madhe. E braktisur. Si gjithmonë në mëshirë të fatit.

 • Shikim i shpejtë
  1 600 Lekë Në stok
 • Shikim i shpejtë
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% Në stok

  Fotografja e njohur Hope Dunne ka njohur gëzimin dhe dhimbjen dhe gjen qetësi pas objektivit të aparatit. E kënaqur me strehën e saj, ajo nuk është në kërkim të një burri dhe pasioni.

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Nuk është në stok

  Ngriti kokën që të vështronte sytë e tij të kaltër të errët, që ndriçonin një fytyrë të mirë dhe të dashur, e cila me kalimin e viteve po i pëlqente gjithnjë e më tepër

  1 200 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% Në stok

  Eni Ferguson ishte një arkitekte e re e shkëlqyer në Manhatan. E bukur, e talentuar, me një punë të mirë, apartament të ri dhe të dashur, dukej sikur e kishte botën në pëllëmbë të dorës derisa një zile telefoni ndryshoi rrjedhën e jetës së saj përgjithmonë.

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% Në stok

  Katër personazhe të paharruar përballen, në romanin «Ethet e zemrës», me një fatkeqësi tronditëse natyrore, që do të ndryshojë jetën e secilit prej tyre njëherë e përgjithmonë, duke i udhëhequr ata drejt ndryshimit, zbulimit, guximit dhe madhështisë...

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Nuk është në stok

  Etja për udhëtime është historia e Audrey Driscoll. E mbetur jetime që në moshë të njomë, Audrey u rrit duke u përkujdesur për gjyshin milioner dhe ekscentrik, si dhe për motrën e saj më të vogël Annabelle, e cila pretendonte se Audrey do të ishte gjithmonë e gatshme për ta.

  1 400 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Nuk është në stok

  Autorja me mbi 500 milionë libra të shitur në mbarë botën, edhe kësaj radhe na sjell një zhdukje të dashurisë dhe ndjenjave të një çifti që i kishin realizuar të gjitha në jetën e tyre. Pse arkitektit Çarli iu zhduk gruaja e tij e bukur dhe shfaqja misterioze e Sara Ferguson?!

  1 400 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 430 Lekë 2 700 Lekë -10% Nuk është në stok

  Jeta i ka të dy anët e medaljes; dhe lumturinë edhe sakrificën. Këtë e trajton si rrallëkush Danielle Steel në romanet e veta, duke na sjellë histori nga jeta e përditshme njerëzore, që mund ti ketë për pjesë secili prej nesh. Ky set që përmban romanet “Aksidenti” dhe “Unaza” vjen me përzgjedhje fatesh diametralisht të kundërta brenda të njëjtës histori,...

  2 430 Lekë
  2 700 Lekë -10%
  Shto në shportë Më shumë
  Cmim i reduktuar
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% Nuk është në stok

  Romani “Fitimtarët” e Danielle Steel është një tjetër kulm artistik në veprën e saj. Ajo sjell në mënyrë të fuqishme historinë e një skiatoreve që mbetet e paralizuar dhe bashkë me të atin i kapërcejnë të gjitha fatkeqësitë dhe shndërrohen në burim frymëzimi edhe për të tjerët në mënyrën sesi duhet sfiduar jeta

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Shto në shportë Më shumë
  Cmim i reduktuar
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok

  Deana ishte 18 vjec kur u martua me të bukurin francez, avokatin Marc-Edouard Duras. Tani, në moshën tridhjetë e shtatë vjecare ajo duhej të ishte e lumtur me Markun, shtëpinë elegante në San Francisko, dhe vajzën e tyre adoleshente Pilar. Por një verë i ndryshon të gjitha kur ajo kupton që martesa e saj e dështuar është një kurth prej së cilës dhuhet të...

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% Në stok

  Nga ballot mondane të Manhatanit në zjarret e Luftës së Parë Botërore, në këtë roman Danielle Steel e shoqëron lexuesin në një udhëtim të paharruar. Kjo është një histori lufte, humbje; është rrëfimi i shpirtit të pathyeshëm të një gruaje.

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  960 Lekë 1 200 Lekë -20% Në stok

  Ka vende që thjesht i viziton dhe të tjera që s'do t'i braktisësh kurrë. Mirë se erdhët në Hotel Vendôme!

  960 Lekë
  1 200 Lekë -20%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 800 Lekë Në stok

  Kësaj radhe nga Danielle Steel vjen një roman frymëzues dhe i ngrohtë rreth një nëne dhe vajzës së saj që përballen me sfida, me lumturi dhe që kapërcejnë tragjedinë duke ruajtur në dukje një jetë të përsosur

  1 800 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 32 nga 91 libra