Bota qe krijoi Amerika Shiko më të madhe
Pjesë nga libri

Bota qe krijoi Amerika

Robert Kagan DK0009

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Si do të ishte bota, nëse roli i Amerikës si superfuqi botërore, do të vijë duke rënë, teksa do të rritej ndikimi i vendeve si Kina apo Rusia? Po a është e vërtetë që fuqia e Amerikës është duke rënë, apo kemi të bëjmë veçse me një mit? Këto e të tjera janë pyetjet që Robert Kagan, një ndër autorët më me ndikim në politikën e jashtme amerikane, përpiqet tu japë përgjigje në këtë libër.

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 136 12 1

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Si do të ishte bota, nëse roli i Amerikës si superfuqi botërore, do të vijë duke rënë, teksa do të rritej ndikimi i vendeve si Kina apo Rusia? Po a është e vërtetë që fuqia e Amerikës është duke rënë, apo kemi të bëjmë veçse me një mit? Këto e të tjera janë pyetjet që Robert Kagan, një ndër autorët më me ndikim në politikën e jashtme amerikane, përpiqet tu japë përgjigje në këtë libër, duke na dhënë një tablo sa të gjallë aq dhe alarmante të asaj që do të ishte bota nëse vërtet do të binte ndikimi që ka sot Amerika në botë. Robert Kagan Historian, politolog me ndikim të madh në politikën dhe opinionin publik amerikan. Pasi punoi në Departamentin e Shtetit, në vitin 2008 Kagan qe këshilltari politik i kandidatit republikan për president, John McCain. Sipas revistës prestigjioze Foreign Policy, Kagan është sot një ndër 100 intelektualët publik më me ndikim në botë. Ndër veprat e tij kryesore mund të përmendet Of paradise and power (2003), e cila u kthye në një bestseller ndërkombëtar. Libri Bota që krijoi Amerika (2012) është vepra e tij më e fundit, e cituar gjerësisht nga Presidenti Obama në Fjalën e tij Drejtuar Kombit në vitin 2012.

Të dhëna

ISBN978 9928 136 12 1
Viti i Botimit2013
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiKujtim Ymeri