Realitete shqiptaro – britanike Shiko më të madhe

Realitete shqiptaro – britanike

Mal Berisha A-000651

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Përmes këtij libri autori hedh dritë mbi marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, të vëzhguara nga aspekti kronologjik, historik dhe diplomatik. Autori e ka shkruar gjatë periudhës kur ka qenë drejtues i misionit diplomatik shqiptar në Londër.

Më shumë detaje

998 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Edualba Press
ISBN9789995672676

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori e shpjegon motivimin kryesor që e ka frymëzuar të ndërmarrë një veprimtari të tillë. "Dëshira e zjarrtë për të përqafuar një kurs kundër qëndrimeve dhe filozofisë së rrënjosur shpeshherë te shqiptarët prej filozofisë së librit 'Rreziku anglo-amerikan ndaj Shqipërisë'. Ai libër përmban një manipulim monstruoz rreth historisë së marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës", shtoi ai.

Libri, i shkruar gjatë 1358 ditëve ose viteve (2012-2015) që diplomati dhe studiuesi përfaqësoi Shqipërinë në Mbretërinë e Bashkuar, ofron një mori faktesh lidhur me perceptimin e britanikëve për popullin shqiptar, bazuar në shënimet e udhëtarëve të hershëm britanikë që kanë shkelur në tokën shqiptare që nga shekulli 17 e deri më sot.

Gjithashtu, ai jep një panoramë të ngjarjeve kryesore që kanë formëzuar marrëdhëniet midis dy vendeve tona, por edhe një përshkrim kronologjik të pranisë së misioneve diplomatike në dy vendet nga 1912-a e deri më sot.

Në çdo faqe të tij, ky libër nënkupton diplomacinë kulturore si një nga mënyrat më të mira në njohjen e dy vendeve. "Unë e pashë si imperative të punës sime të tregoja para britanikëve: Cilët jemi ne për britanikët? Cilët kemi qenë ne për britanikët dhe cilët jemi ne sot? Këtë u përpoqa ta arrij nëpërmjet diplomacisë kulturore, hulumtimit, studimit, përkthimit të gjërave më të bukura që britanikët kanë shkruar për ne ndonjëherë. Këtë e kam parë si një mundësi për të tërhequr vëmendjen e britanikëve ndaj Shqipërisë, çfarë do të përkthehej edhe në turizëm, investime etj. Në rastin tonë, desha të tregoj cilët jemi ne sot?", tha autori i librit me mbi 300 faqe. Kështu lindi edhe ideja e këtij libri të quajtur "Realitete shqiptaro-britanike".

Në këtë libër gjenden pjesët më të zgjedhura nga 35 autorë britanikë rreth Shqipërisë dhe shqiptarëve; duke filluar nga Richard Knolles, Uilliam Martin Leake, George Gordon Byron, John Hobhouse, Charles Cockerell e deri te Noel Malcolm".

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe326
ISBN9789995672676
Titulli origjinalXhevat Lloshi
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë