Tek Frankët Shiko më të madhe

Tek Franket

Luan Rama LUR0014

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një libër mbi emigracionin shqiptar në Francë që nga koha e stradiotëve shqiptarë që i shërbyen mbretërve francezë dhe me pas në fundin e shekullit XIX, me figura si Faik Konica etj.

Më shumë detaje

16 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Një vend të rëndësishëm zë emigracioni i viteve ’20-’30 kohë kur në minierat e Francës vinin të punonin shumë shqiptar. Po në këtë kohë u formuan dhe shoqtat e grupet e emigrantëve politikë, anti-ruajalistë, si dhe ato me pikëpamje pro-komuniste nën influencën e P.K. të Francës. Njëkohësisht, pjesa e dytë e librit i kushtohet emigracionit politik kundër sistemit politik në Shqipëri dhe sundimit të Enver Hoxhes deri në ditët tona me ndryshimet politike dhe ardhjen e emigrantëve të rinj, kryesit intelektualë, çka sot spikasin dhe në elitën franceze.

Të dhëna

Faqe296
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri