Mesdheu lindor View larger

Mesdheu lindor

Ivi Meleagrou A-008249

New product

Përshkrim i shkurtër

Nje nga romanet me te mira te letersise qiprote. Permes ketij rrefimi kuptohet me mire historia e individit ne nje vend si Qipro dhe historia e Qipros tek individi.

More details

1000 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928063366

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Mesdheu Lindor eshtë një roman eksperi mental. Hedh poshtë skicën klasike të mitit, lë pas evolucionin e kohës, përqafon jetën ashtu siç është, një grup paraqitjesh që mund të mos dallohen nga një njësi e jashtme, por ne sfond kupton se një imazh nuk mund të ekzistonte pa tjetrin. Në këtë roman na jepet historia e vendit tonë përmes individit dhe individit përmes historisë së vendit tonë.

Christakis Georgiou

Veçori karakteristike e veprës së Ivi Mele agrou, është se si ajo arrin ta përshtasë shkrimin e saj me rrjedhën e ngjarjeve, duke i vënë theksin në situatat e duhura. Romani "Mesdheu Lindor", me gjithë veçantinë e tij, i përket letërsisë së luftës. Duke marrë parasysh se kapitulli i luftës u la thuajse i papërdorur nga letërsia qipriote (çfarë është shkruar deri tani mbetet kryesisht në fazën e retorikës), romani i Ivi Meleagrou-t është një kontribut i rëndësishëm pozitiv në këtë fushë dhe në letërsinë qipriote në përgjithësi.

Stefanos Konstantinides

Data sheet

pages344
ISBN9789928063366
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori
I ri1