Libri i Pese Unazave View larger

Libri i Pese Unazave

Miyamoto Musashi MIN0254

New product

Përshkrim i shkurtër

Një nga tekstet më të sakta të kulturës aziatike, për artin e sofistikuar të betejës dhe triumfit.

More details

11083 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Minerva
ISBN9789928265760

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kur samuraji i pamposhtshëm, Miyamoto Musashi, shkroi në vitin 1643 për studentët e tij dhe samurajit e ardhshëm, ‘Librin e Pesë Unazave’, një manifest për aftësinë e luftimit me shpatë, strategjinë dhe fitoren, ai krijoi një nga tekstet më gjithëpërfshirëse dhe të sakta për të menduar në mënyrë strategjike.

Musashi ofron këshilla të përjetshme për mposhtjen e armikut, kapjen në befasi të kundërshtarit, krijimin e konfuzionit dhe teknika të tjera për të nënshtruar sulmuesin, që do të gjejnë jehonë tek artistët marcialë dhe te kushdo që dëshiron të menaxhojë me mjeshtëri konfliktet. Për Musashi-n, artet marciale ishin mjeshtëri e mendjes, jo thjesht aftësi teknike, dhe pikërisht kjo rrugë drejt mjeshtërisë është thelbi këtij libri.

Këtu do të gjesh parimet e vërteta që duhen për të fituar në arte marciale dhe në betejë, të cilat Musashi i fitoi nga përvoja, vëzhgimet dhe arsyeja e tij.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
ISBN9789928265760
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArben Shehu
I ri1