Cmim i reduktuar! Edhe 3 romane te nobelistit Handke Shiko më të madhe

Edhe 3 romane te nobelistit Handke

Peter Handke A-000506

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Peter Handke eshte nder nobelistet me te debatuar, por pas laureimit, erdhen menjehere romane te tjera ne shqip nga shtepite botuese Aleph dhe Dituria. Ne kete set sjellim tre libra te ardhur se fundi ne shqip: “Nje nate te erret lashe shtepine time te heshtur”, “Ankthi i portierit para penalltise” dhe “Leter e shkurter lamtumire e gjate”, te cilat sjellin vlerat e ketij shkrimtari.

Më shumë detaje

999 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria

2 430 Lekë

-10%

2 700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me tre libra permban:

“Nje nate te erret lashe shtepine time te heshtur” nga Peter Handke

Ky është një roman i madh, shpesh fantast, fuqimisht evokues, për kon­iktin e një burri me veten dhe udhëtimin e tij drejt zgjidhjes së këtij kon­ikti.

Leter e shkurter lamtumire e gjate nga Peter Handke

Letër e shkurtër lamtumirë e gjatë është një nga romanet më novatorë dhe zbavitës të të madhit Handke. Mbi të gjitha, ky roman është një letër dashurie për Amerikën, peizazhet e saj dhe kulturën vendase, me premtimin e një jete të re – apo trupon pa jetë të një të vjetre – janë të gjitha pas kthesës më të parë që ndesh.

 “Ankthi i portierit para penalltise” nga Peter Handke

Një nga tekstet më domethënëse të Peter Handkes, një thriller i tensionuar dhe anormal, me një stil narrativ tejet origjinal.

I pushuar befas nga puna në kantier, ish-portieri i futbollit, Jozef Bloh, fillon të endet rrugëve të Vjenës: shkon në treg, kinema, stadium, pastaj kërkon një dhomë hoteli për natën. Shqisat e tij janë në përgjim, gjithçka e shqetëson.

Ai kërkon me dëshpërim një njeri me të cilin të flasë, përpiqet t'u telefonojë të njohurve, pa gjetur askënd. Bredhjet e tij vazhdojnë derisa takon një grua të gatshme të kalojë natën me të. Por pastaj e vret, pa asnjë motiv.

Ankthi që e mbërthen pas vrasjes është i njëjtë me atë që ndiente kur, si portier, përgatitej të priste një penallti. Përpiqet atëherë të arratiset drejt kufirit, duke u ndier i spiunuar, gjah për të tjerët, dyshues ndaj të gjithëve, në përpjekje për të parashikuar lëvizjet e kundërshtarit...

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë