Nje nate te erret lashe shtepine time te heshtur Shiko më të madhe

Nje nate te erret lashe shtepine time te heshtur

Peter Handke A-000378

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është një roman i madh, shpesh fantast, fuqimisht evokues, për kon­iktin e një burri me veten dhe udhëtimin e tij drejt zgjidhjes së këtij kon­ikti.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789928323033

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Një natë farmacisti i Taxhamit, një mesoburrë pa emër, i tregon historinë e vet rrëfimtarit të librit.  Farmacisti është person tepër i njohur atje dhe mjaft i respektuar, por ndërkohë i vetmuar, i ndarë nga gruaja dhe një bir që e ka dëbuar nga shtëpia. Ai ndihet mirë mes natyrës dhe tepër i dhënë pas mbledhjes dhe ngrënies së kërpudhave haluçinogjene.

Një ditë atij i ndodh një gjëmim në kokë që ia bën të pamundur të folurin dhe romani shndërrohet nga një rrë‑m ironik, në një koleksion të jashtëzakonshëm mbresash sensuale, vëzhgimesh dhe përsiatjesh.

Farmacisti që tashmë quhet shoferi, merr një udhëtim me veturë nëpër Alpe bashkë me dy shoqërues – një ish-kampion i famshëm skish dhe një poet gjithashtu i mirënjohur – kur i ndodh që të rrihet keqas nga një grua e fuqishme, misterioze e atyre zonave. Ai përshkon një tunel dhe zotërohet nga ideja e vdekjes, ndërsa e sheh veten në një terren surreal, të largët.

Pas një sërë ngjarjesh të çuditshme, plot tensione por edhe katarse, farmacistit i vjen e folura dhe kthehet sërish në shtëpi, por jeta e mëparshme është shndërruar përgjithmonë.

Ky roman është një eksplorim i fuqishëm, poetik, për gjuhën, mallin dhe shpërbërjen e përvojës njerëzore. Kjo vepër shfaq shkëlqyeshëm dhuntitë magjike të Handkes për prozën. Unë nuk shoh sot në botë laureat më të denjë për Çmimin Nobel sesa Peter Handke . . .

Në çdo dekadë të karrierës së vet ai ka shkruar kryevepra.  Peter Handke është një prej romancierëve më të rëndësishëm europianë të pas Luftës së Dytë Botërore.

-FRANK KERMODE TIMES LITERARY SUPPLEMENT

-KARL OVE KNAUSGAARD PELIKAN VERLAG

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe192
ISBN9789928323033
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë