At Giuseppe Valentini - Albanologu me i madh i shek. XX Shiko më të madhe

At Giuseppe Valentini - Albanologu me i madh i shek. XX

Ndriçim Kulla PL0115

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një vlerësim për At Giuseppe Valentinin nga Ndricim Kulla.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995657611

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Koment nga Guido Somavila: Drejtuesi ynë, profesori gjuhës dhe letërsisë shqipe, e njëherësh edhe drejtuesi i i katedrës së filologjisë bizantine dhe letërsisë së krishterë antike në Universitetin e Palermos, na la duke shkuar tek Zoti, e duke vdekur ashtu siç rrojti, nën dritën e një besimi sa të fortë aq edhe inteligjent, sa inteligjent aq edhe të qetë, të thjeshtë, popullor. Ishte një njeri i një origjinaliteti të rrallë, unik në llojin e tij. E shoqërizonte me natyrshmëri besimin me një kulturë të gjerë, të thellë, të nxjerrë e të kërkuar në dorë të parë, të filtruar nga një lakmi e parakohshme, e pareshtur dhe e palodhur për të vërtetën, në një shumëllojshmëri fushash të dijes. Por lipset të shtohet, madje të vendoset në majë, ndjeshmëria e tij fortësisht e gjallë dhe tejet fine, në nivele nga më të larmishmit: nga niveli spiritualo – mistik në nivelin psikologjik dhe artistik, e deri në atë gastronomik. I ngjante një Sokrati të skenës së "bashkë – pirjes". Edhe i ati i tij, ashtu si Sokrati, pat qenë gurgdhëndës. Këto aluzione sokratike nuk janë të rastësishme, pasi sa herë që u shpjegoj Sokratin nxënësve të mi të liceut, unë e imagjinoj atë në portretin e At Valentinit.  

Të dhëna

ISBN9789995657611
Viti i Botimit2010
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër