Enciklopedi Antologjike e Mendimit Shqiptar (II) 1807-1957 Shiko më të madhe

Enciklopedi Antologjike e Mendimit Shqiptar (II) 1807-1957

Ndriçim Kulla PL0002

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nuk mund të mos biem dakord me një ide gjeniale të filozofit të shquar gjerman Haideger, i cili do të theksonte që ne të mos e trajtojmë historinë si një koleksion të thjeshtë antikitetesh.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789928183040

1 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nuk mund të mos biem dakord me një ide gjeniale të filozofit të shquar gjerman Haideger, i cili do të theksonte që ne të mos e trajtojmë historinë si një koleksion të thjeshtë antikitetesh. "Para së gjithash na duhet të kuptojmë se historia nuk qëndron pas nesh si një objekt, por më shumë në kuptimin se jemi ne vetë historia dhe se, për pasojë, jeni ne përgjegjës për mënyrën se si e trajtojmë atë – dhe vetëm atëherë debati ynë me të kaluarën historike, domethënë me vetë neve, mund të bëhet me të vërtetë një çështje djegëse". Përfundim mjaft i vërtetë dhe aktual edhe për kohën tonë ku, në qoftë se do të përdorim gjuhën e Haidegerit, banalitetet na e kanë fshehur zbulimin e qenies së të qenurit tonë ose, e thënë ndryshe, thelbin e qenies sonë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789928183040
V. Bot2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveParë