I ri Shqiperia nje histori e mentalitetit juridik Shiko më të madhe

Shqiperia nje histori e mentalitetit juridik

Ndriçim Kulla PL0230

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri studimor, hulumtues, ballafaques, argumentues, “Shqipëria një histori e mentaliteti juridik” i Ndriçim Kullës vjen për të mbushur një hendet të thellë dhe për të dëshmuar përmes argumenteve dhe fakteve se ne jemi një popull, i cili të drejtën ka patur ndër parshmëritë kryesore si përgjigje e aftësisë për të bashkëjetuar dhe vlerësimit të drejtësisë për të gjithë, si në një gjykim sublim para vetë Zotit.

Më shumë detaje

111110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789928183668

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Besa, fjala e dhënë, kodi juridik zakonor, kanunet, që nga ai i Lekë Dukagjinit, deri tek ai i Idriz Sullit, statutet, që nga ai i Drishtit deri tek ato të Shkodrës, korporatat dhe marrëveshjet e Esnafëve, kodikët e shumtë të disa qyteteve, kuvëndet i pleqësisë etj., janë dëshmi të forta mëtuese, se si paraardhësit tanë kanë rregulluar marrëdhëniet e jetës dhe të paqes sociale në jetesën e tyre.

Është pikërisht kjo forcë e karakterit, kjo thelbësore e gjenezës fisnike, kjo tërësi e asaj që përcaktoi rolin tonë në histori, që specifikoi vendon e merituar në atë të drejtë, e cila ishte prioritet i bashkëjetesës, e cila mund dhe ishte e ekspozuar përballë shumë privacioneve, por nuk toleronte padrejtësinë dhe çdo përllosje e asaj që ata kosnideronin si të drejtë, si legjitime.

Të dhëna

Lloji i botimitPaperback
Faqe453
ISBN9789928183668
V. Bot2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë