I ri Cmim i reduktuar! Bota sipas Yuval Noah Hararit Shiko më të madhe

Bota sipas Yuval Noah Hararit

Yuval Noah Harari A-003355

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nëse do të kuptosh në mënyrë të thelluar se çfarë po ndodh me qenien njerëzore sot dhe cilat janë sfidat e saj në të ardhmen, këto tre libra janë një udhëzues i shkëlqyer për këdo: Një vështrim i detajuar për të kaluarën, të sotmen dhe të ardhmen nga Yuval Noah Harari, një prej mendjeve më brilante të kohës tonë. Ky set propozohet për lexuesit me rastin e 5-vjetorit të botimit të Sapiens, i cili deri më tani është shitur mbi 12 milionë kopje në të gjithë botën.

Më shumë detaje

1109 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart

4 950 Lekë

-10%

5 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me tre libra, përmban:

1.Librin “Sapiens - Një histori e shkurtër e njerëzimit” e gjeni tek linku

Në këtë libër autori analizon të shkuarën e qenies njerëzore, të paraardhësit tonë, Sapiensit, i cili që në fillimet e para të jetës në tokë, shfaqi aftësi të forta përshtatje, bashkëpunimi me sojin e tij, dhe zotësi për të trilluar. Këto armë i dhanë mundësi që të dalë në krye të piramidës së qenieve të gjalla në planetin Tokë. Autori analizon tre fazat e revolicionit njerëzor: revolucioni konjitiv, revolucioni agro-bujqësor dhe revolucioni shkencor. Ky libër ndryshon perceptimin që do të keni për të kaluarën e njeriut në Tokë dhe do të kuptoni potencialin e jashtëzakonshëm që ka ai për të sunduar.

2.Librin “Homo Deus – Një histori e shkurtër e së nesërmes” e gjeni tek linku

Në këtë libër, i cili është një vazhdim i koceptit të Hararit për qenien njerëzore, flitet për të ardhmen e sapiensit. Ky është një libër futurologjik, por i bazuar mbi fakte, dhe procese evolutive. Inteligjenca artificiale e ka mundësuar që qenia njerëzore të jetë një algoritëm: Sipas autorit, tashmë mund të flitet edhe për hakimin e njeriut, - ashtu siç mund të hakojmë një email apo një rrjet. Zhvillimi i bioteknologjisë, shkencave kompjuterike dhe posedimi i të dhënave bëjnë të mundur që të hakojmë edhe njeriun. Sot lufta bëhet mes organizatave dhe qeverive për të kontrolluar Datat. Ky libër do t’ju qartësojë rrugën drejt të ardhmes dhe do t’ju japë këshilla që do t’ju vlejnë përgjithmonë.

3. Librin “21 leksione per shekullin e 21” e gjeni tek linku

Pas suksesit me dy librat bestseller absolutë ndërkombëtarë, “Sapiens”dhe “Homo Deus”, Harari sjell reflektime të thella për 21 çështjet më kritike të shekullit të XXI: Punësimi, politika, qeverisja, emigrimi, feja, politika, meditimi, informacioni, mjedisi, edukimi, etj., janë analizuar në një perspektivë të jashtëzakonshme, e cila ju qartëson gjithnjë e më shumë se ku po shkon bota e shekullit tonë.

Duke pasur këto tre libra në bibliotekën tuaj, ju do të përfitoni këshilla të cilat vështirë ti gjeni gjetkë, të ofruara bujarisht dhe pa sekrete, tek ndonjë mendje tjetër kaq e zgjuar. Njëherësh, duke përvetësuar njohuritë që sjellin këto libra, do të keni më shumë aftësi dhe siguri përballë të ardhmes.

                                               

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë