I ri Cmim i reduktuar! Seti komedia njerezore balzakiane Shiko më të madhe

Seti komedia njerezore balzakiane

Honore de Balzak SET0460

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ne kete set kemi bere bashke dy romane qe jane pjese te Komedise Njerezore te mjeshtrit te madh te letersise franceze dhe europiane, Honore de Balzac. Per te gjithe lexuesit qe duan te njihen me shoqerine pasiziene te shekullit te XIX, por edhe me pershkrimet e thelluara te veseve te individit dhe mjedisit shoqeror, permes ketyre

Më shumë detaje

1109 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

2 700 Lekë

-10%

3 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

“Iluzionet e humbura” nga Honore De Balzak

Ky është një nga romanet më me ndikim të Balzakut në letërsinë e shekullit të XIX, duke u kthyer në një gur themeli të letërsisë realiste europiane. Romani është pjesë e Komedisë njerëzore, lexuesit e të cilës janë po aq të pasionuar edhe në ditët tona

“Shkëlqimi dhe mjerimi i kurtizaneve"

Ky roman është një eksplorim i detajuar i botës së nëndheshme të shoqërisë parisiene të shekullit të XIX, duke u fokusuar në jetën dhe përvojat e një të dënuari të pashëm dhe karizmatik, i cili përdor sharmin dhe zgjuarsinë e tij për të manipuluar dhe shfrytëzuar si të pasurit ashtu edhe të varfërit. Rrëfimi thellohet në aspektet më të errëta të natyrës njerëzore dhe shoqërisë, duke përfshirë lakminë, epshin, korrupsionin dhe abuzimin me pushtetin.

Si pjesë e korpusit balzakian të Komedisë Njerëzore, ky roman vlen sot më shumë se kurrë për shkak të natyrës njerëzore, epsheve, babëzisë së parreshtur për pasurim dhe moralitetit njerëzor. Pikërisht, për këtë arsye, romani “Shkëlqimi dhe mjerimi i kurtizanëve” mbetet ndër klasikët më të pëlqyer kudo në Europë për gati dy shekuj, ndër librat më të shitur të Balzakut dhe ndër romanet më të kërkuar nga lexuesit e ditëve tona në Shqipëri.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 18-vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim