Evgjeni Grande Shiko më të madhe

Evgjeni Grande

Honore de Balzak RED0010

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani “Evgjeni Grande” perben fillesen e “Komedise Njerezore”, e cila paraqet nje panorame te jetes pariziene pas renies se Napoleon Bonapartit me 1815.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Redona
ISBN9789995614522

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ne qender te romanit qendron pershkrimi realist i fatit te nje vajze te re, te virtytshme, me bote te pasur njerezore, me ndjenja dha pasione, Evgjeni Grandese. Balzaku zgjedh si objekt te pasqyrimit artistik nje kend karakteristik qe  mban ne vete mundesine e pergjithesimit, shtepine e zotit Grande ne Somyr, nje shfaqje e rendomte e jetes provinciale. Ky ishte qyteti i kontrabandesm mashtimeve dhe puneve te pista. Plaku Grande dikur nje vozaxhi i thjeshte dhe tani nje nga njerezit me te pasur. Ai tashme eshte nje skllav i parase, pjelle e nje shoqerie ku njeriu perpiqet te ngreje lumturine mbi fatkeqesine e te tjereve. Tiran i familjes, ai terrorizon gjithe jeten te shoqen dhe behet shkak i vdekjes se saj. Edhe ajo fije ndjenje aterore qe kishte ne shpirt, zhduket, kur merr vesh se Evgjenia i kishte dhuruar parate e veta Karlit, i cili do te udhetonte per ne Indi. Jeten e qete te familjes Grande e lekund ardhja e kushuririt, Karlit, i cili e ben Evgjenine te ngjalle iluzionet e nje dashurie, te cilat ajo i ruan ne zemren e saj. Kjo ndjenje u mbajt ne zemer derisa i erdhi nje leter prej Karlit, ku ajo kuptoi realitetin e vrazhde ne te cilin jeton. E mbetur e vetme ne bote, me nje pasuri te panumurt, endrra e saj mbaron duke u martuar me nje burre qyteti, dhe me pas kur ai vdes, e mbetur e ve ajo merret me bamiresi.

Të dhëna

Faqe160
ISBN9789995614522
Titulli origjinalRedona
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiDorina Kote