Cmim i reduktuar! Qytetet e padukshme Shiko më të madhe

Qytetet e padukshme

Italo Calvino A-007377

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Qytetet e padukshme, më i bukuri i librave të Italo Calvinos, vërtit nëpër ajër ide, aluzione dhe zhbirime imagjinative marrafrymëse në çdo faqe të vetën. Çdo herë që kthehet prej udhëtimeve të veta, Marko Polo përshkruan Kublai Kanit qytetet që ka parë...

Më shumë detaje

990 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN978992795880

750 Lekë

-25%

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ndonëse Calvino e "detyron" Marko Polon t'i bëjë bashkë gjithë këto qytete për të ushqyer imagjinatën e Kanit, në të vërtetë autori përshkruan veçse një qytet të vetëm në mbarë librin.

Venecia, ky pirg në zhbërje me shkëlqim të pakrahasueshëm, ende mbetet si një tregues substancial, aftësive të njeriut për të krijuar prej kaosit që diçka të përkryer. Mbarë kapitujt me një prozë poetike kaq të pasforcuar ku fantazia dhe saktësia janë pranëvënë në një masë të përkryer... krijojnë një botë unike.

Nga të gjithë shkrimtarët italianë të pasluftës, Italo Calvino është më aventurieri. Ai shkëlqen me brilancë stilistikore të pangatërrueshme dhe me vegullitë e ideve mëkatuar me kujtesën e vet, me kujtesën e botës.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe186
ISBN978992795880
Titulli origjinalLe citta invisibili
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiViola Adhami