Mbi perrallen Shiko më të madhe

Mbi perrallen

Italo Calvino BPS0007

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Në këtë përmbledhje esesh kritike me temë përrallën, autori shkruan mbi një sërë botimesh e përmbledhjesh me përralla nga e gjithë bota: përrallat afrikane e italiane, si dhe përmbledhjet e ndryshme europiane (vëllezërit Grimm, Ch. Perrault, W. B. Yeats, V. Propp, etj.).

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
ISBN9789928185112

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nëse në një periudhë të aktivitetit tim letrar kam qenë i joshur nga folktales, nga fairytales, kjo s'ka ndodhur për besnikëri ndaj një tradite etnike (duke qenë se rrënjët e mia gjenden në një Itali krejt moderne dhe kozmopolite), as për nostalgji ndaj leximeve fëminore... por për interes stilistik dhe strukturor, për ekonominë, për ritmin, logjikën thelbësore me të cilën janë rrëfyer... Karakteristika e pare e folktales është ekonomia shprehëse; peripecitë më të jashtëzakonshme janë rrëfyer duke marrë parasysh vetëm thelbësoren; ka gjithnjë një betejë kundër kohës, kundër pengesave që nuk lejojnë apo vonojnë përmbushjen e një dëshire apo rivendosjen e një të mire të humbur. Autori

Të dhëna

Faqe162
ISBN9789928185112
Viti i Botimit2015
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiRigel Rizaj