Evolucioni i gjuhes Shiko më të madhe

Evolucioni i gjuhes

Robert Thomanikaj A-000735

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër nuk sjell ndonjë teori të re në pemën evolutive të gjuhëve, përkundrazi, duke u bazuar n’ato mësime shkollore të deritanishme mbi evolucionin gjuhësor, ky libër sjell copëza të reja në këtë pemë, kështu i tregon edhe një herë më qartë lexuesit ngjashmërinë dhe të përbashkëtat e gjuhëve. Autori R.Th. bazohet kryesisht në tre gjuhë, shqipja, italishtja dhe gjermanishtja, (rrallë tek anglishtja që e njeh shumë pak), si dhe tek fjalë gjuhësh të vjetra, të cilat ai i nxjerr nga disa libra, ku është referuar.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Globus. R
ISBN9789995630560

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Qysh në këtë vëllim, me provat që sjell, autori tregon bukur nën këndvështrimin dialektik lidhjen e gjuhëve, kështu relativizon edhe kufinjtë ndarës të grupeve të ndryshme të gjuhve, duke treguar lidhje midis gjuhëve të sotme e të lashta, atyre semite me ato indo-europiane, e biles edhe deri ato latinos të përtej Antlatikut. Këto lidhje gjuhësh dhe grupimesh të tyre janë akoma të vogla në këtë vëllim, e biles disa edhe të ngelura si hipoteza –sipas autorit. Por s.d.q. nxisin kërshërinë e lexuesit të vëmëndshëm dhe atij që merret me histori dhe gjuhësi. 

Për t’mos e mërzitur lexuesin me trajtime gjuhësor-historike, autori merret here-herë me disa fjalë, emra dhe toponime të njohur, kuptimin dhe prejardhjen e tyre; kështu lexuesi i librit çplodhet disi.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe305
ISBN9789995630560
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë