Kush e solli Doruntinin dhe gjenerali i ushtrise se vrare Shiko më të madhe

Kush e solli Doruntinin dhe gjenerali i ushtrise se vrare

Robert Thomanikaj A-000725

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një atashe francez i kulturës, i zbritur në vjeshtën e vitit 1984 në aeroportin e Rinasit, sjell në novelën e parë disa enigma me vete, të cilat kanë një përfundim tragjik...  Ndërsa në novelën e dytë, po në vjeshtën e vitit 1984, një nënë plakë kërkon prej vitesh kockat e burrit të saj të zhdukur në burgun shqiptar. I riu Smajl e ndihmon plakën, ndonëse për interes, për një plan të tij…

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Vllamasi
ISBN97899281799609

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ideja e këtyre dy novelave i ka lindur autorit hershëm, diku aty në fillim të viteve ’80. Asaj kohe ai arriti vetëm ti skiconte e ti niste këto dy novela. Puna dhe shkaqe të tjera nuk e lanë të vazhdonte me ‘to, siç dhe me shumë idè të tjera letrare. Vetëm në mbyllje të vitit 2014 autori pati kohë të merret me këto dy idè të hershme, që çdo lexuesi i duken të njohura.  

   Në novelën e parë, atë çfarë autori na e sjell përmes atasheut kulturor francez dhe një punonjësi të ministrisë së jashtme, (ky i fundit edhe pjestar i sigurimit shqiptar), ai kish patur si idè ta sillte përmes shumë personazheve të sigurimit shqiptar. Mirpo pena e kushtëzoi automatikisht tek vetëm njëri prej tyre, pikërisht ai nënpunës shqiptar, i cili duhet të shoqërojë nëpër Shqipëri atashehun e huaj të kulturës.

  Ngjarjet e kësaj novele piqen dalë e nga dalë, ashtu si një frut i zgjuar peme, që s‘ nxiton të piqet para kohe. Kështu i sjellin edhe shoqëruesit tjetër të tyre –lexuesit– gjithmonë gjëra të reja, duke e mbajtur atë me kureshtje deri në fund të saj.

   Në novelën e dytë kemi një larmi kockash, por jo aq të larmishme. Ato kanë mbërthyer lehtë e si padashur të riun artist, Smajl, si dhe figura të tjera të kulturës dhe shtetit. Ato kanë mbërthyer më së shumti plakën, siç quhet kjo në ngjarjet e ndodhura, si dhe disa të tjerë njerëz që shoqërojnë ato ngjarje kockash, po ashtu ato kanë mbërthyer dhe ruajtësit e tyre. 

   Shfaqjet artistike të të riut Smajl i çlirojnë pakëz këto kocka nga prangat e tyre të hershme, sepse çlirojnë padashur edhe ruajtësit e tyre. E ndonëse Smajli ka tjetër qëllim, një qëllim paksa latent po si dhe jeta e tij, tek ai përzihen dhe ndjesi të tjera e të gjithanshme, si karriera artistike, ndihma për të tjerët, kurioziteti, etj. Kockat  mbajn edhe lexuesin ngjitur pas faqeve të novelës deri në fund.

  Panvarsisht se të dy novelat janë krijime artistike, pra triller siç i thonë, ato kanë brenda tyre mini-ngjarje reale dhe emra njerëzish konkretë të asaj kohe. Kjo i bën këto dy krijime të duken si të vërteta.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe278
ISBN97899281799609
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë