Evolucioni gjuhesor 2 Shiko më të madhe

Evolucioni gjuhesor 2

Robert Thomanikaj A-000734

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në linjën e vëllimit të parë ecën dhe vëllimi i dytë i librit. Autori pasuron me shembuj të ndryshëm panoramën evolutive të gjuhëve, kryesisht asaj shqipe dhe disa të tjerave përreth. Ndërkohë që vëllimi i parë doli në pranverë të 2009-ës, vëllimi i dytë pasoi në verë të atij viti. Biles faqet e fundit autori arriti ti mbarojë me të shpejtë në pushimet e verës në Shqipëri. Ndaj në fund të këtij libri dallojnë shpesh gabime gramatikore.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Globus. R
ISBN9789995630805

450 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Edhe ky vëllim është tërheqës, sidomos për ata që interesohen mbi probleme historiko-etimollogjike, për më tepër sepse autori përpiqet të shpjegojë edhe prejardhjen e disa emrave dhe toponimeve mjaft të dëgjuar. Kjo e çplodh mjaft lexuesin, për më tepër që këto emra dhe toponime lidhen me ngjarje të njohura historike dhe kultura të lashta, si ato afrikane, asyre, akadase, hetite, mesopotamase, egjyptase, ellase (greke), etj.

Në të dy vëllimet autori kritikon teoritë e gjuhës mëmë e bija, duke treguar me shëmbuj se si gjuhët formohen e ndahen, si ato evolojnë në drejtime të ndryshme e me ritme jo të njëjta.  Leximi i këtyre dy vëllimeve i jep lexuesit një kuptim më të qartë të këndvështrimit dialektik në studimin e gjuhëve dhe evolucionin e tyre. Kështu lexuesi mund të kuptojë në çdo libër tjetër gabimet e shumë etimologëve.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe314
ISBN9789995630805
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë