Trajtime etimollogjike Shiko më të madhe

Trajtime etimollogjike

Robert Thomanikaj A-000721

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër trajtohen fillimisht dy kampet e etimologjisë shqiptare, ai zyrtar: Eqerem Çabej & Co., dhe ai jo-zyrtar “patriotik” i Agron Dalipaj & Co., duke u kritikuar nga autori ynë më shumë ai jo-zyrtar, për shkak se hullitë ku ky grup ka hyrë i kushtëzon atij gabime të para-programuara. Përveç atyre gabimeve që autori evidenton në të dyja kampet, kjo të paktën sipas këndvështrimit të tij, ai jep në shumë raste variantet e tij të zbërthimit etimologjik të kësaj e asaj fjale.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Ani Print
ISBN9789928454850

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë libër trajtohen fillimisht dy kampet e etimologjisë shqiptare, ai zyrtar: Eqerem Çabej & Co., dhe ai jo-zyrtar “patriotik” i Agron Dalipaj & Co., duke u kritikuar nga autori ynë më shumë ai jo-zyrtar, për shkak se hullitë ku ky grup ka hyrë i kushtëzon atij gabime të para-programuara. Përveç atyre gabimeve që autori evidenton në të dyja kampet, kjo të paktën sipas këndvështrimit të tij, ai jep në shumë raste variantet e tij të zbërthimit etimologjik të kësaj e asaj fjale. Nuk e dimë nëse ai e tepron kur fut hundët edhe tek hundorsia, përmjet një punimi të gjuhëtarit tonë Kolec Topalli, duke pyetur nëse gjuhësia jonë shqiptare e shtron drejt shkakun e nisjes së hundorsisë tek shqipja, apo e ka shtruar mbrapsh problemin! Lexuesi le ta vlerësojë vetë! Vetë autori ynë e shpjegon qartë pse ai nuk është gjuhëtar e as don të jetë, megjithatë ai do të vazhdojë të mos u ndahet problemeve semantiko-etimologjike, ngaqë ato janë mjaft të lidhura me historinë dhe e ndihmojnë këtë të fundit.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe320
ISBN9789928454850
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë