Pa titull Shiko më të madhe

Pa titull

Robert Thomanikaj A-000736

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është libri i parë i autorit, si i tillë nuk pretendon shumë në vetvete, po të përjashtojmë shumllojshmërinë e temave që përfshijnë vargjet e tij, të cilat ai i rendit me modesti më shumë tek vjershat, se sa tek poezitë, -sipas ndarjes që ai i bën –në parathënie të librit– vargut në përgjithësi. Këtë ndarje nuk e lë pa e përmëndur edhe një nga poezitë e tij… ah, deshëm të thonim: një nga vjershat e tij.

Më shumë detaje

99 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Globus. R
ISBN9789992757914

330 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pjesë nga libri:

Vargjet e mia

Ah, këto vargjet e mia,

si lastarë të egër shpërthyer,

të papunuar zvarriten mbi letër,

besnike shpirtit të trazuar,

pa rregulla metrik,

e normat e trurit të poetit,

virgjëresha,

siç i ka bërë Muza-Mëmë,

ndaj ndoshta nuk janë dhe aq të bukura.

 

Dhe vërtet, në shqetësimet e shpirtit të tij dallojmë si fillim një Muzë të ashpër, e cila duket jo vetëm e politizuar, (…o Zot, ç’ka kërkuar kjo Muzë në shterpësinë e njeriut!?), por edhe e përzier në gjithfarë problemesh shoqërore, kohore, ekonomike, letrare, etj., si bie fjala:

                           Ç’kohë 

Zhurmë, rrëmujë, heshtje, gjallëri!...

Ç’kohë jetojmë!...

Pemë të krisura!...

Lule artificiale!..

Paralizë!..

Emra të harruar, e ca të krijuar!..

As sfinks i vjetër, as sfinks i ri!..

 

Din Hyka, ç’ka që më kujtohet?!..

Po Dhimitri i tij?!..

Çudi, vdiqën heronjtë!..

 

Duhen krijuar idhunj të rinj!..

 

(Fatkeqësisht, kjo vjershë ka dalë e cunguar në botim për faj të botuesit, ndaj autori vetë e ka kompesuar me një shtesë të daktilografuar edhe një herë këtë faqe të librit.)

Duket se mbi 220 faqe vjersha/poezi, autori nuk do ti kish shkruar, po të mos ish përvëluar sado pak nga ajo ndjenjë universale, me emrin dashuri. Ndaj gjejmë në faqet e librit gjurmët e këtij zjarri universal.

              ***  

Lulen që prure,

përherë e ujita.

E ujita dhe me lotët e syve të mi!

Deri më sot arrita…

Akoma lulëzon!

E në është nevoja,

do jap dhe gjakun tim!

 

              ***

Fjalë të pathëna,

               ngjitur pas shpirtit,

si mjegull mëngjezi lodrojn,

vërtiten rreth meje si flutërza,

të trembura nga afërsia,

më të bukura se vetë poezia,

gjithë dashurinë e ngujojn.

 

Vërtet, tek ky autor duket se janë ngujuar të gjitha ato ndjenja, emocione dhe afekte, -dhimbja, gëzimi, përkujdesja, mëshira, falja, obligimi, etj.-  të cilat Muza e poezisë i nxit të zbrazen në letër. E ndoshta janë ngujuar më tepër sa duhet, gjë që ka ndikuar në nivelin mesatar letrar të një pjese të vargjeve, sidomos atyre të para. Sidoqoftë, duke patur parasysh edhe çmimin tepër të ulët të librit, 330 lekë, apo 3 Euro, duke patur parasysh essetë e bukura humoristike, ato përshkrime udhëtimi të autorit në Shqipëri, si dhe ato pak shkrime etimollogjike-historike, mendojmë se ia vlen pasja e këtij libri në bibliotekën personale të lexuesit të rregullt.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe300
ISBN9789992757914
Viti i Botimit2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë