I ri Kalila dhe Dimna - Fabula indo-persiane Shiko më të madhe

Kalila dhe Dimna - Fabula indo-persiane

Grup autorësh A-002695

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kalila dhe Dimna, një nga librat më të famshëm që është shkruar ndonjëherë, një bestseller për pothuajse 2000 vite dhe një libër që ende lexohet me kënaqësi në gjithë botën. Ai është përkthyer të paktën 200 herë në 50 gjuhë të ndryshme.

Më shumë detaje

48 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
Fletët212
ISBN9789994396832

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri “Kalila dhe Dimna” u shkrua nga dijetarët e Indisë. Që nga ajo kohë, shkencëtarët dhe dijetarët e të gjitha vendeve janë përpjekur të mësojnë dhe të mençurohen prej tij dhe kanë vrapuar të vënë në jetë mësimet dhe përvojat që përmban ky libër.

Ata janë përpjekur që, me anën e këtij libri, të gjejnë dhe të shërojnë të metat e tyre, pavarësisht se tregimet dhe historitë janë vënë në gojën e kafshëve dhe të zogjve, duke u dhënë atyre veti njerëzore.

Libri përmban në vetvete njohuri dhe kulturë të gjerë, si dhe mjaft histori argëtuese. Dijetarët e vlerësonin dhe e kërkonin atë, pikërisht për këto njohuri, ndërsa njerëzit e zakonshëm për anën e tij argëtuese.

Njerëzit e arsimuar, që ranë në kontakt me tregimet e këtij libri, u përpoqën të mbanin mend ngjarjet, me qëllim që t`i lidhnin me jetën dhe përvojën e tyre.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët212
ISBN9789994396832
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSulejman Tomcini