I ri Shqiperia e eperme Shiko më të madhe

Shqiperia e eperme

Edith Durham A-008380

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Odiseja ballkanike e një udhëtareje viktoriane në Shqipërinë e Veriut më 1908. Udhëtimet e përshkruara në librin “Shqipëria e Epërme” – janë tre ekspedita të zgjeruara nga Shkodra – ishin kulminacioni i shtatë viteve udhëtime të rregullta në Ballkan, dhe përvoja e Durhamit në male më 1908, do t’i shërbente shumë në punën e saj për lehtësimin e pasojave të luftës dhe urisë në vitet që pasuan, kur u ngjiz kulti i vendasve për të si “krajlica e malësorëve.”

486 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG
ISBN9789928303585

1 290 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

ISBN9789928303585
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiZef Shala
HistoriShqipëria