Specials

Klasikët There are 283 products.

per page
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  "Aurelia" është novela e fundit e shkruar nga Gerard de Nerval dhe është një përjetim i ëndrrave, i fiksimeve dhe i marrëzisë. Është rrëfimi i pasionit trazues të Nervalit ndaj një aktoreje dhe pasoja e mëtejme e çmendurisë që e përfshiu.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Një ndër letrat më emblematike të Franz Kafkës dërguar ndonjëherë, e kaluar prej vitesh në sitën e kritikëve letrarë dhe fiolozofëve më të shquar të shek. XX për shkak të kumtit që mbart dhe kumteve që fsheh, ardhur me një përkthim të ri nga Edvin Cami dhe me parathënie nga GILLES DELEUZE & FELIX GUATTARI përkthyer nga frëngjishtja  nga Balil Gjini.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Në korrik të vitit 1895, Sherlok Holmsi dhe Dr. Uatsoni marrin një letër nga hajduti legendar francez Arsen Lupen. Lupeni kërcënon të vjedhë pesë nga thesaret me të çmuara të Anglisë me shpresën për të përçmuar "kotësinë" e anglezve dhe lë një enigmë që përmban informacione se cili do të jetë krimi i tij i parë."

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Nje nga kryeveprat e letersise klasike per te rinj, shkruar nga Zhyl Verni, vjen ne nje botim special ne gjuhen shqipe, pergatitur nga Zenit, nen perkthimin e mjeshtrit Halit Selfo.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

  “Diaboliket”, botuar për herë të parë më 1874, shkaktoi një bujë të madhe në Parisin e asokohshëm dhe të gjitha kopjet e librit u sekuestruan nga Ministria e Drejtësisë franceze, sepse përbënte kërcënim për moralin publik. Skandali i madh i siguroi librit një sukses të jashtëzakonshëm, por tani konsiderohet si një klasik i rëndësishëm dhe studiohet në...

  1 400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Kjo vepër reflekton jetën në Irlandë në nisje të shekullit të kaluar, dhe duke hedhur poshtë eufemizmat, zbulon realitetin aspak romantik të Irlandezëve. Secila nga të 15 historitë ofron grimca nga jetët e dublinasve të zakonshëm dhe bashkërisht këto histori përbëjnë portretin e një kombi.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Zonja Bovari vjen edhe ne nje perkthim tjeter ne gjuhen shqipe fale punes se palodhur te shqiperuesit Hysen Sinani: Ky tekst eshte i shoqeruar edhe me rrefime te tjera dhe eshte hedhur ne qarkullim ne nje version botimi de-lux nga shtepia botuese Zenit

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Një vepër klasike tashmë, Ferma e Kafshëve është dashuruar nga breza krejt të ndryshëm lexuesish. Ajo mbetet e patejkalueshme si një dokument i kohës së saj dhe si një dëshmi e mprehtësisë dhe gjenialitetit krijues të George Orëell-it. Chris Mould, me imazhet e tij unike, me karakterizimet e gjalla dhe të sjella bukur, nxjerr në pah humorin dhe zymtësinë...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  4 000 Lekë In Stock

  Me ne fund vjen nje tjeter version i romanit me te rendesishem te shekullit te XX, Uliksi te James Joys, permes perkthimit te Krenar Hajderit. Leximi i Uliksit është një prej atyre përvojave përcaktuese që ndryshojnë përceptimin tonë rreth romanit, e njëherazi edhe vizionin tonë rreth botës.

  4 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Përralla e famshme e George Orwell dhe portretizimi satirik i politikës, e bëri autorin një figurë të urryer për komunistët europianë, por ndihmoi, gjithashtu, të gjithë qytetarët që kërkojnë drejtësi dhe barazi, të kuptojnë rreziqet që mbartin revolucionet e shkuara keq.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

  Libri “Ana Eliot”, një klasik i pakohë, kremton qëndrueshmërinë në dashuri, në një kohë trazirash e ndryshimesh. Shkruar në kohën kur luftërave të Napoleonit po u vinte fundi, ky roman tregon qartazi se si një grua mund të shohë drejt së ardhmes duke i qëndruar besnike së shkuarës.

  1 400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 500 Lekë In Stock

  Saga e Gjeniut, shkruar nga shkrimtari ri shquar amerikan i shekullit te XX, Teodor Drazjer vjen me nje perkthim te dyte, realizuar nga Eris Rusi dhe hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Ombra GVG

  2 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 000 Lekë In Stock

  2 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 000 Lekë In Stock

  Burri pa cilesi eshte nje nga veprat me te rendesishme te letersise europiane dhe boterore ne shekullin e XX. Me ne fund, kjo kryeveper vjen e perkthyer nga gjuha origjinale, prej gjermanishtes, nga Jonila Godole

  2 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 600 Lekë In Stock

  Vjen me ne fund ne gjuhen shqipe nje nga veprat e ndaluara te shekullit te XX, shkruar nga shkrimtari i shqiptar D. H. Lawrence. Ky roman eshte perkthyer nga Uke Buçpapaj dhe hedhur ne qarkullim nga Albas

  1 600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Detektivi i adhuruar Herkul Puaro nis një udhëtim nëpër Egjipt, në një nga misteret më të famshme të Agatha Christie.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 100 Lekë In Stock

  1 100 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  "Bindja" është romani i fundit, shkruar nga Jane Austen dhe botuar pas vdekjes së saj me 1817. Ai rrëfen historinë e dashurisë mes kapitenit Uentuorth dhe Ana Eliotit: një dashuri e përvuajtur dhe e penguar nga familja e saj aristokrate për shkak se i dashuri i saj vjen nga një shtresë shoqërore më e ulët.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Ky vëllim përmbledh të gjitha tregimet e shkruara nga Borges-i, një ndër trashëgimitë më ndikuese dhe të jashtëzakonshme të letërsisë perëndimore. Universi borhesian, plot me pasqyra, labirinte, tigra, biblioteka, gauço dhe maska, është një nga peizazhet themelore të shekullit XX. “Libri i librave” ishte një temë e preferuar dhe e ripërsëritur e Borges-it...

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock
  New

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
  New

  Nje prej kryeveprave te letersise boterore na vjen Don Kishtoi i Mances na vjen ne nje perkthim te ri nga origjinali prej shqiperuesit te njohur, Bajram Karabolli dhe hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Albas

  1 000 Lekë
  In Stock
Showing 257 - 283 of 283 items