I ri Cmim i reduktuar! Histori dashurie te vitit 2021 Shiko më të madhe

Histori dashurie te vitit 2021

Federico Andahazi, Roberto Arlt A-007535

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky set ka dy histori dashurie te cilat kane magjepsur lexuesit. Duke pare ecurine e tyre, ne po i rekomandojme ne nje set per ata qe duan te perjetojne dimensionet me te thella te dashurise njerezore.

Më shumë detaje

600 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG

1 800 Lekë

-10%

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me dy libra, permban:

“Dashnoret poshte Danubit” nga Federico Andahazi

Budapest, 1944. Në Evropën e shkatërruar nga lufta, Hana dhe Bora takohen përsëri shumë vjet pas divorcit të dhimbshëm. Kurrë s’e kishin menduar se do të bashkëjetonin përsëri, por në rrethana kaq ekstreme. Nazistët kanë pushtuar qytetin dhe ndjekin hebrenjtë. Bora, një aristokrat piktor dhe diplomat, strehon në bodrumin e shtëpisë së tij një çift hebrenjsh: ish-gruan dhe burrin e saj aktual, me të cilin ajo e ka tradhëtuar. Historia zhvillohet në dy plane: ai i nëntokës dhe ai i shtëpisë, ku Bora jeton me Margën, gruan e tij të dytë. Të dy botët do të hyjnë në një konfl ikt të heshtur i cili do ta ndryshojë në mënyrë dramatike jetën e personazheve.Teksa Bora pret çdo ditë vizitën e ofi cerit nazist i cili kërkon një portret nga piktori i shquar, të burgosurit poshtë e gjejnë shpëtimin te kënaqësia e dashurisë, lidhja më e pastër me jetën përballë grackës së vdekjes. Kthesat e papritura të fatit do t’i detyrojnë Borën dhe Margën të mërgohen në Argjentinë, ku jeta do t’i befasojë dhe do t’i tmerrojë përsëri. Federico Andahazi është fitues i shumë çmimeve letrare, në Argjentinë dhe jashtë saj. Ai është sot, shkrimtari argjentinas më i përkthyeri në gjuhët e ndryshme të botës. Botohet për herë të parë në gjuhën shqipe.

 

“Dashuri shtrigane” nga Roberto Arlt

Kjo histori dashurie e mrekullueshme dhe analizë psikologjike, është një shuplakë për kohën, jetën vanitoze, zakonet dhe hipokrizinë e shoqërisë së Argjentinës. "Dashuri shtrigane”, vepra e fundit e shkrimtarit Roberto Arlt, botuar në vitin 1932, është historia tragjikomike e inxhinierit Estanislao Balder, i cili në kundërshtim me moralin e kohës, vendos të divorcojë gruan e tij; nga përjetimi i një historie dashurie me një adoleshente, pak përpara grushtit të shtetit në vitin 1930. Balder tridhjetëvjeçar, bën një jetë monotone dhe të stresuar nga puna dhe lidhja bashkëshortore, prandaj ka vendosur që të gjejë shpëtim duke e braktisur familjen. Por, reagimet atipike dhe mendjengushta të familjarëve për dashurinë, seksin, dhe martesën, nuk e tejkalojnë optikën e lëvizjeve të shoqërisë së kohës. Arlt është një vëzhgues i hollë i frymës metafizike dhe absurdit të kësaj shoqërie.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri