I ri Cmim i reduktuar! Letersia e kujteses permes Zhitit dhe Lubonjes Shiko më të madhe

Letersia e kujteses permes Zhitit dhe Lubonjes

Visar Zhiti, Fatos Lubonja A-007537

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Visar Zhiti dhe Fatos Lubonja jane dy perfaqesuesit e spikatur te letersise se kujteses, - asaj letersie qe eshte shkruar ne kushte te pazakonta, - prandaj ne kemi perzgjedhur dy librat e fundit te shkruar nga keta autore per t’i bere si set per ata qe duan te njohin boten e intelektualit te burgosur ne qeli gjate sistemit komunist dhe fuqine reflektuese qe sollen deri ne ditet tona.

Më shumë detaje

1000 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

2 520 Lekë

-10%

2 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me dy libra permban:

“Doreshkrimet e fshehta te burgut” nga Visar Zhiti

Këto poezi janë martire!... Duhet të rilindin ashtu, për të marrë vendin që u takon në altarin e shenjtë të Letërsisë! …këto dorëshkrime e fituan lirinë, duke i çelur rrugë, me historinë e tyre, një tjetër historie!

 

“Jete burgu” nga Fatos Lubonja

Në këtë pikë të rrugëtimit mendoj se të gjitha këto histori i kam shkruar për t’i pranuar si të miat, si pjesë të vetes sime “të vërtetë” ato rroba dhe ato vuajtje që i kam refuzuar me aq ngulm në krye të herës; për të kuptuar se çeltira ku na duket se do të gjejmë veten tonë të vërtetë duke ecur, për kënaqësinë e trupit dhe shpirtit, me një kuptim jete dhe vdekjeje në zemër, nuk arrihet dot veçse duke bërë inventarin e prangave që lemë prapa.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 18-vjeç
StatusiI ri