Më quajnë… Ibrahim Kodra Shiko më të madhe

Me quajne… Ibrahim Kodra

Luan Rama & Entela Kasemi BAO0451

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Piktori Ibrahim Kodra lindi në Ishëm të Durrësit më 1918 dhe vdiq më 2006 në Milano, ku jetonte prej më shumë se gjysmë shekulli.

Më shumë detaje

494 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928029775

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

21 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Libra të tjerë të serisë

Më tepër

Me një krijimtari të madhe prej gjashtë mijë veprash, ai konsiderohet si një nga modernët më të fuqishëm të piktorëve shqiptarë të gjysmës së dytë të shekullit të XX. Në historinë ë artit modern shqiptar e europian, Ibrahim Kodra ishte një nga profilet origjinale më spikatëse që edhe pse jetoi jashtë Shqipërisë, gjyrat dhe tema shqiptare ishin në thelbin e tij artistik. Bota e njohu si një pararendës të një qytetërimi të ri.

Të dhëna

Faqe64
ISBN9789928029775
Titulli origjinalAlbas
Viti i Botimit2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri