I ri Me quajne Ali Pashe Tepelena Shiko më të madhe

Me quajne Ali Pashe Tepelena

Luan Rama, Sulid Kasemi BAO0613

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Seria Me quajne... e shtepise botuese Albas pasurohet edhe me nje tjeter personalitet te spikatur te historise shqiptare, Ali Pashe Tepelenen. Ky botim i pershtatur per femijet e vegjel, eshte pergatitur nga autoret Luan Rama dhe Sulid Kasemi

Më shumë detaje

11102 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928375711

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ideja ime ishte të qeverisurit ndryshe, duke vendosur rregullin, ligjin. Për këtë u lidha me tregtarët e zejtarët, se vetëm ata mund ta lulëzonin ekonominë e këtij pashallëku.

Ata i nxita të bënin tregti me portet e Gjenovës, Triestes etj.; sipërmarrësittë ndërtonin rrugë të reja, ura, hane, që karvanët të eksportonin gjithçka të mirë qëprodhohej në fushat e begata të Epirit.

Forcimi ekonomik do të sillte njëkohësishtforcimin e ushtrisë dhe fuqinë. Ortodoksët, hebrenjtë dhe vllahët i mbajta afër dhenuk lashë të krijohej asnjë grindje apo luftë fetare me muslimanët.

Madje, të gjithë të huajt që vinin çuditeshin për këtë. Shqipëria nuk mund të qeverisej ndryshe. Kryesorja ishte arsimi. Atëherë u krijua dhe liceu “Zosimea”.

Të dhëna

Faqe64
ISBN9789928375711
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 12 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë