Iliada Shiko më të madhe

Iliada

Homer RED0019

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ngjarjet e "Iliadës" janë vendosur në vitin e fundit të Luftës së Trojës. Konflikti legjendar përbën sfondin për subjektin qendror të historisë: mërinë e heroit grek, Akilit.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Redona
ISBN9789992799943

350 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Tema kryesore tek Iliada eshte konflikti midis Akilit dhe Agamemnonit. Vepra fillon me rrefimin e grindjes se Akilit me kryekomandantin Agamemnon, duke i cuar greket ne nje humbje te sigurte dhe perfundon kur zgjidhet ajo. Kujtojme vargjet e para “Kendo hyjneshe merine e Akil Pelidit…”. Gjithashtu si teme kryesore mund themi qe eshte edhe lufta Greko-Trojane. Kjo lufte zgjati 10 vjet, por ne Iliade rrefehen vetem 51 ditet e fundit. Gjate ketyre 51 diteve, Homeri tregon te gjithe historine e nisjes se luftes e deri tek perfundimi saj.

Të dhëna

Faqe128
ISBN9789992799943
Titulli origjinalRedona
Viti i Botimit2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiEntela Ndreu