I ri Iliada - TO Shiko më të madhe
Pjesë nga libri

Iliada - TO

Homer A-003914

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nje tjeter perkthim i kryeveprave te letersise boterore rivjen ne shqip. Kesaj radhe, poeti dhe perkthyesi i njohur Llambro Ruci ndermerr sfiden e madhe per ta shqiperuar ne nje tjeter version: Iliada është kryevepra absolute e llojit epik, lindja e së cilës është çasti themelues i gjithë traditës letrare të perëndimit.

Më shumë detaje

497 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789928277602

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Poezia e Homerit flet si paradigmë universale e përvojës njerëzore.

Nga mëria e Akilit gjer tek funerali i Hektorit, në pesëdhjetë e një ditë shtjellohet poema e parë dhe më e famshme e njerëzimit. Iliada është kremtimi, i projektuar mbi madhështinë e humbur dhe të pamasë të heronjve, të betejave, të ndërmarrjeve të vyera. Por është edhe poema e problematikës së përjetshme dhe kontradiktore e njeriut, poema në të cilën vetë heronjtë që kryejnë bëma, të cilat do të këndohen në shekuj, e dinë se janë të caktuar për një fat të dhimbshëm, që nuk mund t’i ikin, ku lavdia dhe vdekja janë lidhur në një nyje të pazgjidhshme. Dhe pasi ka rrëfyer shthurjen e mërisë dhe të pasionit, Iliada mbyllet me ndërgjegjësimin e dhimbshëm të brishtësisë njerëzore.

Dario Del Corno

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe808
ISBN9789928277602
RedaktoriPerkthyer nga greqishtja
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiLlambro Ruci