I ri Shqiperia mes Italise dhe Jugosllavise Shiko më të madhe

Shqiperia mes Italise dhe Jugosllavise

Umberto Nani A-004817

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një analizë e mprehtë e faktorëve politikë, ekonomikë, kulturorë e deri gjeografikë, që përbëjnë Jugosllavinë e kohës, me një largpamësi që mund të projektohet edhe në periudhat vijuese të jetës së këtij shteti, bën të mundur të kuptohet drejt dhe të qartësohen shumë qëndrime e lëvizje të kohës edhe në mjedisin politik të brendshëm shqiptar, duke i drejtpeshuar me kushtëzimet e detyrueshme të skakierës gjeopolitike.

Më shumë detaje

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Reklama
Fletët108
ISBN9789928455888

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në një optikë gjeopolitike dhe me një shqyrtim të hollësishëm të faktorëve veprues që mbizotërojnë politikën në rajonin adriatik, libri i Umberto Nanit, që renditet në Kolanën me “Burime mbi historinë e Shqipërisë”, është mjaft i vlefshëm dhe hedh një dritë të qartë mbi pozicionin e shtetit shqiptar të gjendur përballë dy alternativave të pashmangshme: - të pranonte përthithjen intensive prej fuqisë jugosllave, çka sillte jo vetëm kontrollin e shtetit, por edhe një asimilim të mëtejshëm kombëtar e shoqëror prej ekspansivitetit sllav, ose - të ruante e të zhvillonte konturet e tij shtetërore e kombëtare nën një mburojë italiane, duke përshtatur interesat e përbashkëta adriatike e duke siguruar nga ana tjetër paprekshmërinë prej shteteve ballkanike, e sidomos prej imperializmit jugosllav.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët108
ISBN9789928455888
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoriEuropa