Katalog

Kusht
V. Bot
Produkt i Ri

Specials

Sipas Subjektit 

për faqe
Shfaq 1 - 30 nga 3005 libra
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Në këtë vëllim janë përmbledhur tregimet: "Episodi Kugelmas" të Woody Allen, "Kortezi dhe Montezuma" të Donald Barthelme, "Dëborë" nga Ann Beattie, "Sirena e Farit" e Ray Bradbury, "Katedralja" e Raymond Carver, "Një trëndafil për Emilinë" e William Faulkner, "Mund të të varin vetëm një herë" e Dashiell Hammett, "Kodrat sa Elefantë të Bardhë" e Ernest...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Tregimtarët më të mirë norvegjezë të dy shekujve të fundit vijnë në një antologji të përzgjedhur

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  200 Lekë Në stok

  Në këtë vëllim janë paraqitur tregimet: "Tetë shkrimtarë" i Michele Mari, "Deti" i Andreas Karkavicas, "Dorëshkrim i gjetur në një shishe" të Edgar Allan Poe dhe "Qyrku i Smernës" i Jorgo Skabardonis.

  200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Politika e njeriut, në emër të njeriut, mund të jetë një përshkrim i saktë i humanizmit. Libri i Agambenit është njëkohësisht një rihapje e dosjes së (anti)humanizmit, çështje qendrore e filozofisë bashkëkohore, e inauguruar nga Heideggeri më 1946 në një "Letër mbi humanizmin".

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Herman Melville (1 gusht 1819 28 shtator 1891), ndër shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë së gjithë kohëve dhe perkursor i prozës amerikane. Kryevepra e tij Mobi Dik u botua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe më pas në vendin e tij, SHBA, dhe për shumë vite mbeti e papikasur prej kritikës, e cila, sot e vendos atë unanimisht në romanet më të...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Kjo shëmtia që është mbeturinë nga para nëntëdhjetës, kjo shëmtia pa kategori, domethënë që nuk është as e kundërta fare e bukurisë, e kupton, një shëmti e monizmit apo ku di unë, po që vetëm në demokraci bëhet e dukshme, kjo shëmtia që mezi e ka pritur një demokraci, që ka pritur vetëm një sistem tjetër nga ai ku është kultivuar që të dalë në pah, që të...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Gjithmonë i referohem Shqipërisë post-komuniste. Edhe kur mund të shkruaj diçka për regjimin e mëparshëm, u referohem fenomeneve që ndodhin sot. Megjithatë, nuk pretendoj të jem as sociolog, as filozof mirëfilli. Mendoj që mënyra ime e të shkruarit shkon në drejtimin e ligjërimit filozofik, me konotacione sociologjike herë pas here, por gjithsesi mbetet...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Një profesor filozofie në universitetet private të Tiranës kërkon me ngulm një bombë. Por për çfarë e përse? Ky tekst shoqërohet nga një bisedë imagjinare mes Enver Hoxhës dhe mjekut të tij në fund të jetës. Si në dy romanet më parë, autori e ka si skenë Tiranën e këtyre dhjetë viteve të fundit të post tranzicionit.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Sigurisht kurajoja për të rishkruar një klasik kaq të rëndësishëm në historinë e letërsisë botërore si Iliada e Homerit, mund të jetë një utopi dhe pa ndonjë mundësi suksesi. Megjithatë, përpjekja e shkrimtarit italian Alessandro Baricco e ka transformuar këtë roman të ngjeshur dhe voluminoz në një histori të gjallë tërheqëse, që të rrëmben, e cila mund...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Thonë se mbi Virginia - n jep shfaqje një pianist i jashtëzakonshëm, me një teknikë të mahnitshme, i aftë të luajë një muzikë të padëgjuar kurrë më parë, të mrekullueshme.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Ky libër trajton këtë rrymë si lëvizje letrare dhe ideore, në të cilën ka kaluar bota

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Nëse gjithçka të shtin frikën, atëherë lexo këtë libër, por fillimisht më dëgjo: nëse qesh, do të thotë se ke frikë. Të duket se një libër është diçka pa jetë. Edhe mundet. Po sikur, siç ndodh, të mos dish të lexosh? A do të duhej të frikësoheshe...? A je vetëm? A ke ftohtë? A e di se deri në ç'pikë njeriu është "ti vetë"? Budalla? Dhe lakuriq?

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Lexo Amerikën të zbulosh të nëndheshmen e një kontinenti përrallash. Të qasësh një tjetër univers, një tjetër kohë, një tjetër botë. Të rrokësh imazhet e një utopie të çuditshme që, pa reshtur, përkundet mes ëndrrës dhe realitetit. Me një Jean Baudrillard si udhërrëfyes dhe mentor, Amerique, ose tekstili i vërtetë i modernitetit.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Përmes një rrëfimi që bëhet gjithmonë e më i ngjeshur dhe esencial, dramat shprehin, edhe fizikisht, gozhdimin e personazheve një kuadër ku nuk është i mundur asnjë evoluim ekzistencial apo psikologjik. Në 1969, vlerësohet me çmimin Nobel.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Mata Harri, Rasputin, Rozenbergët, Banda e Bonosë, Xhek Kasapi, Çështja Drejfys... Ky është udhëtimi i jashtëzakonshëm në historinë e krimeve që sjellin Pierre Bellemare dhe Jean François Nahmias. Emrat e rrëfimeve më të mëdha kriminale të të gjithë kohërave janë të njohura. Por talenti alla Bellemare i tregimtarit më popullor francez ja sjell lexuesit...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Skandal që vërtet s'ka ndal! Udhëtimi selinean tej skajnatës mbetet unikal në historinë e shkrimit. Skandal i së Keqes dhe Mjerimit total, pllakosur sheshit jo si befasi të udhës, por si kanun kushtetues i ekzistencës dhe zemberek i vetë qenies, të cilit hipokrizia e dekorit të jargavitur moralist nuk i lëviz dot as qimen.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Është e njëjta histori: Wertheri vrau veten, por Goethe jetoi. Schlemihl endet pa hije, një studiues natyre, që jeton veç për veten, grotesk dhe krenar nëpër male e lugina... Schlemihl nuk është një alegori dhe Chamisso nuk ishte dikush që i kishte primare idetë e mëdha; Vetëm jeta", thoshte ai, "mund të jetë". Pikërisht pse është kështu, ai nuk do ta...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Ç'libër i çuditshëm! Nisur për t'iu kushtuar Dekadencës së Francës, ai, sipas gjasave, në të vërtetë është një Himn për Francën, një himn dashurie.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  "Afrohuni dhe do të ndjeni të regëtijnë në kërmën e baltosur dhe të gjakosur, arteriet e shpirtit universal, venat e bymehura nga gjaku hyjnor. Ky gjiriz është i tëri i mbrujtur me pafundësi: në ato nevojtore ndjehet diçka prej zotit"

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Filozofia nuk është as soditje, as reflektim, as komunikim. Ajo është veprimtaria e prodhimit të koncepteve. Si mund të dallohet prej rivalëve të saj?

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Le të marrim shembullin e Kritikës së arsyes së kulluar. Ajo nis me zbulimin e fakultetit sipëror të njohjes, pra me interesin spekulativ të arsyes. Ky interes drejtohet për te fenomenet; në fakt, duke qenë se nuk janë gjëra në vetvete, fenomenet mund t'i nënshtrohen fakultetit të njohjes, dhe madje duhet ta bëjnë një gjë të tillë që njohja të jetë e...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Po, Fante pati efekt të madh mbi mua. Fante ishte hyu im dhe unë e dija se hyjnitë duhen lënë të qetë, nuk mund t'u shkelje pragun ashtu si duke lozur. Prapë më pëlqente të hamendja se ku mund të kishte jetuar në Angel's Flight dhe s'më dukej e pamundur që të jetonte akoma aty.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Përkthimi i shënimeve të John Foster Fraser në shqip do t'i shtonte materiale me vlerë historiografisë shqiptare, e cila po mbledh dhe shqyrton të gjitha veprat e autorëve të huaj, të cilët kanë shkruar apo studiuar Shqipërinë nga këndvështrime të ndryshme. Përshkrimet e tij për relievin, tipologjinë, virtytet dhe psikologjinë e shqiptarëve dhe...

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Mit'hat Frashëri ishte kreu i Kongresit të Manastirit, ministër në qeverinë e Ismail Qemalit, Ministër Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në vitet '23-'25 në Athinë, e më pas një nga themeluesit e Partisë Nacionaliste, Mit'hat Frashëri, nuk u bë pjesë e asnjë kurrikule shkollore në Shqipëri gjatë regjimit komunist. Por Mit'hat Frashëri ishte një nga...

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Ky libër vjen si një sfidë e çuditshme kundër censurës, presionit politik, etj., që bën të mundur fjala e shkruar. Romani është konsideruar si një nga librat më të mirë të letërsisë greke dhe asaj europiane

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Çdo pikël mrekulli kristalizon çastin e vet./Dhe secili çast buron nga Krishti që takon./Kjo botë s'ka të brendshme ta fshehë/Nuk mvesh magji drite as mister terri.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Megjithë përthyerjet që pëson gjatë përkthimeve (dhe natyrisht çdo përpjekje për t'i konvertuar dredhitë idiosinkratike të Joyce - it nuk shkojnë larg) Uliksi ka patur në letërsi një efekt që s'mund të krahasohet.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  I shkruar në fazat e para të Luftës Civile Libaneze (1975--1990), Mali i vogël sjell nga perspektiva e tre personazheve: një luftëtar i forcave të bashkuara; një nëpunës civil në gjendje të vështirë; dhe një figurë amorfe, copëza lufte dhe copëza idesh intelektuale. Gjuha e Elias Khoury është poetike dhe thyese teksa ai tregon historinë e Bejrutit, luftë...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Nisem të mendoj dhe të hedh në letër, pastaj në baltë skicë idetë... Është e vështirë të ndërtosh diçka, pa menduar më parë për një këndvështrim origjinal e të freskët, pa përsëritur atë, që është arritur më parë. Kjo mendoj unë, është udha dialektike e cilësisë së artit. Duke u ndodhur në kërkesa të tilla kërkoj dhe eksperimentoj mbi ide e mendime...

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Heroina arabe, Sheherazadja, që arriti të ushqente mirësi në shpirtin e sulltanit gjakpirës, vejushat dhe gratë e hijshme, xhelatët dhe shërbëtorët e sulltanit, xhindet që enden në errësirën e natës, në kërkim të shpirtrave, marrin jetë në një tjetër vepër, pas përrallave të njohura arabe "Një mijë e një net".

  600 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 30 nga 3005 libra