Autore shqiptare 4 Anisa Makarian – Mimoza Hysa

Anisa Makarian, Mimoza Hysa A-004367

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Anisa Makarian dhe Mimiza Hysa jane dy personazhe te njohura te kultures shqiptare, por qe kane sprovuar me sukses edhe ne lemin e prozes se gjate. Te dyja e kane marre subjektin e tyre gjate periudhes se komunizmit, prandaj, po i rekomandojme ne nje set, per te gjithe ata lexues qe duan te njohin anen me te erret te atij sistemi, sidomos per te mesuar me shume rreth botes se femres ne ate sistem.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

2 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me dy libra permban:

1.“15 ditë prilli” nga Anisa Markarian

Romani rrëfen ngjarje të një kohe që duket si e pakohë, por që i referohet qartë kohës së një sistemi totalitar, siç ishte Shqipëria e një të shkuare të afërt: nëpërmjet elementeve bashkëkohore përfshirë nga autorja vendngjarja mund të ishte Shqipëria, po edhe cilido vend tjetër i një kohe të përjetshme, ku e tashmja dhe e shkuara bashkëjetojnë e përsëriten fatalisht.

2. “Bijat e Gjeneralit” nga Mimoza Hysa

“Bijat e gjeneralit”, historia e Marsinës dhe Martinës, dy binjakeve, bija të një ushtaraku të lartë në karrierë në kohën e diktaturës në Shqipëri. Ndajnë po të njëjtat dashuri për dy burrat e jetës së tyre: për babanë komunist dhe Jetonin “me kleçkë” në biografi.

Dy zgjedhje të vështira që përgatisin një tragjedi. Një roman psikologjik turbullues, i shkruar në vetë të dytë, si kërkim ngulmues i fajtorit tek tjetri, krejt i ngjashëm me veten. Personazhe të dyzuara, me zhvillime dhe përfundime të befasishme. Një rrëfim intim për seksin dhe dhunën, për sistemin dhe kaosin, për ndjenjën dhe detyrën, për ambicien dhe rivalitetin.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë