I ri Cmim i reduktuar! Autore shqiptare 2022 – set Shiko më të madhe

Autore shqiptare 2022 – set

Mira Meksi, Flutura Açka A-008575

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ne kete set ne kemi perzgjedhur dy prej autoreve me te njohurave shqiptare: Mira Meksin dhe Flutura Açken, te cilat kane sjelle se fundi botimet e tyre per lexuesit: Romani “Puthja e Amazones” dhe “Tulipane te vonuar”. Ky set vjen per te gjithe ata qe duan te njohin prurjet me te fundit nga autoret shqiptare

Më shumë detaje

1100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

1 710 Lekë

-10%

1 900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me dy libra permban:
“Puthja e Amazones” nga Mira Meksi
Një grua e re sfidon vdekjen në përballje me një sëmundje të rëndë gjymtuese për feminilitetin e saj. Sfidon edhe dashurinë ku kish lidhur shpresën për jetën, që e braktis në çastet më të vështira.
Në luftën për mbijetesë arrin të mbahet fort pas fillit të matriarkave të gjakut, fillit të gjakut të nënës, që shkon gjer në fund të kohërave.
Një amazonë luftëtare përballet me gjymtimin e feminilitetit të saj për të manovruar Harkun e Pathye- shmërisë të prijëses. Ajo përleshet trup më trup me dashurinë, të cilën nuk e pranon, por që ia imponojnë perënditë.
Brenda një kohe mitike, mijëra vitet e shkuara dhe e sotmja puqen në një pikë. Të dyja gratë e reja, shëm- bëlltyra të njëra-tjetrës në lumin e kohës që nuk ndalet, takohen në një çast vetëtimë për të shkëmbyer fuqinë magjike të mbijetesës.

“Tulipane te vonuar” nga Flutura Açka
E mirënjohur nga lexuesit si poete dhe romanciere, kësaj radhe Açka befason në mjeshtrinë e saj si tregimtare, duke na sjellë disa rrëfime që shkojnë përtej realitetit që shohim dhe jetojmë; na ndihmojnë për të kuptuar më mirë të kaluarën; na bëjnë të reflektojmë për raportet njerëzore; na ftojnë për të kuptuar më mirë jetën dhe vdekjen; si dhe na nxisin që të ndërveprojmë me realitete të tjera.

Të dhëna

Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë