Lufta e dyte boterore V.4 Shiko më të madhe

Lufta e dyte boterore V.4

Winston S. Churchill FNK0077

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Në vitin 1942, Amerikanët e parë arritën në Angli në janar dhe në Afrikën e Veriut Korpusi Tokësor Afrikan i Field Marshallit Erwin Rommel filloi kundër-ofensivën për rimarrjen e Tobruk (një qytet port në Libi) në qershor.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN99943-831-9-1

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Sulmi i rrufeshëm "Blitz" u intensifikua në të dy shtetet, Angli dhe Gjermani, me bombardimin e njëmijtë të ajrit në Këln, dhe gjermanët që filluan të bombardonin qytetet britanike të katedraleve. Në Paqësor, japonezët vazhduan zgjerimin e tyre në Borneo, Java dhe Sumatra. Kalaja britanike e "Pathyeshme" e Singaporit ra me shpejtësi në shkurt, me rreth 25 mijë të burgosur të kapur, shumë prej të cilëve do të vdisnin në kampet japoneze në vitet që do të pasojnë. Në qershor u arrit kulmi i zgjerimit japonez. Beteja e Midway, në të cilën aeroplanmbajtësja detare amerikane shkatërroi katër anije transportuese japoneze dhe një mjet anije sulmi, shënoi pikën e kthesës në Luftën Paqësorit. Gjysma e dytë e vitit gjithashtu vazhdoi pa një ndryshim të fatit të gjermanëve. Forcat britanike nën komandën e gjeneral Montgomery fituan në fushatën e Afrikës së Veriut në El Alamein, dhe forcat ruse kundërsulmuan në Stalingrad. Lajmet e vrasjeve masive të popullit hebre nga nazistët arritën tek aleatët dhe SHBA-të premtuan hakmarrje për këto krime.

Të dhëna

Faqe500
ISBN99943-831-9-1
RedaktoriRexhep Hida
Viti i Botimit2006
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiMyfit Mushi