Jeta dhe koha e Majkëll K. Shiko më të madhe

Jeta dhe koha e Majkell K.

J.M. Coetzee SB0007

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Jeta dhe koha e Majkëll K." është një histori mbijetese dhe izolimi e individit, i cili lufton i vetmuar në mesin e një shoqërie që i derdh atij mbrapshti. Majkëll K. është një primitiv i pafajshëm, një i pafajshëm që qëndon përtej të gjithëve, i paprekur nga mëkati vdekjeprurës. Nobelisti Coetzee vjen me këtë vepër në shqip duke fituar lexues të shumtë kohë pas kohe..

Më shumë detaje

899 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789994351619

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Mbi librin

Në mes të një vendi të shtrënguar në darën e luftës, i mbjellë me rrethime ushtarake dhe me kampe riedukimi, me qytete të trazuara nga klithmat e sirenave nëpër rrugët e tyre, në mesin e këtij peisazhi dhune, Majkëll K., një tridhjetë e një vjeçar me një shëmti fizike dhe një defiçencë mendore, bashkë me të ëmën, një grua e sëmurë dhe e thyer në moshë, i ngjitet turmës së të dëshpëruarëve në përpjekje të mbërrijë në vendin e origjinës, në fermën ku e ëma ka lindur dikur.

Por udhëtimi për Ana K. Përfundon shpejt në muret e një spitali. Pas kësaj, me hirin e saj me vete, Majkëll K. vazhdon i vetmuar udhën në kërkim të atij cepi të botës për ku u nis, por do të sillet gjatë rrotull, duke përshkuar një kalvar të dhimbshëm e ironik. Libri është plot me skena të trishtuara, nëpër çka ndonjëherë regëtijnë shpresa dhe drita.

Të dhëna

Faqe206
ISBN9789994351619
Titulli origjinalSkanderbeg Books
Viti i Botimit2010
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKlodian Briçi
RomanSagë&Histori