Dhe malet oshtinë Shiko më të madhe

Dhe malet oshtine

Khaled Hosseini BOM0012

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Mos pyet më por plotësoje bibliotekën tënde edhe me këtë libër të Khaled Hosseinit. 

Më shumë detaje

35 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789928132253

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Kështu ishte atëherë. Ju dëshironi një histori dhe unë do t'ju tregoj një: Afganistanin e vitit 1952.

Abdullahi dhe e motra e tij Pari jetojnë me babanë dhe njerkën e tyre në fshatin e vogël Shadbagh.

Babai i tyre, Saboor, është vazhdimisht në kërkim të punës dhe ata luftojnë së bashku për të sfiduar varfërinë dhe dimrat brutalë.

Për Abdullahin, e motra Pari është gjithçka. Më shumë si një prind sesa një vëlla, Abdullahi do të bëjë gjithçka për të; madje edhe të shesë palën e tij të vetme të këpucëve për një pendë të koleksionit të saj të çmuar. Çdo natë ata flenë së bashku në krevatin e tyre; kokat e tyre preken, këmbët e tyre kryqëzohen.

Një ditë vëllezërit e motrat udhëtojnë nëpër shkretëtirë për në Kabul me babanë e tyre. Pari dhe Abdullahu nuk ia kanë idenë për fatin që i pret atje, sepse ngjarja që do të shfaqet do t'ua copëtojë jetën; ndonjëherë duhet të pritet një gisht për të shpëtuar dorën.

Duke kaluar breza dhe kontinente, duke lëvizur nga Kabuli, në Paris, në San Francisko, në ishullin grek të Tinos, me mençuri të thellë, depërtim dhe dhembshuri, Khaled Hosseini shkruan për lidhjet që na përcaktojnë dhe formësojnë jetën tonë, mënyrat në të cilat ne i ndihmojmë të dashurit tanë në nevojë, sesi zgjedhjet që bëjmë rezonojnë nëpër histori dhe si shpesh habitemi nga njerëzit tanë më të afërt.

                                            

Të dhëna

Faqe432
ISBN9789928132253
Titulli origjinalOMSCA-1
Viti i Botimit2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveBotimi i tretë
PërkthyesiOriana Tamburi