Faik Konica - Vepra 4 Shiko më të madhe

Faik Konica - Vepra 4

Faik Konica BD0462

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Vëllimi i katërt përmbledh letërkëmbimin, i cili, edhe pse nuk është i plotë, paraqet një "terra incognita" të hapësirave koniciane. Letërkëmbimi është aq i gjerë, saqë ky kapitull mbetet i hapur.

Më shumë detaje

498 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789992750006

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vëllimi i katërt i Faik Konices përmbledh letërkëmbimin, i cili, edhe pse nuk është i plotë, paraqet një "terra incognita" të hapësirave koniciane. Letërkëmbimi është aq i gjerë, saqë ky kapitull mbetet i hapur. "Vepra 4" me Autor Faik Konica. Zgjedhur dhe përgatitur nga Prof. Nasho Jorgaqi. Faik Konica u lind më 15 mars të vitit 1875 në Konicë dhe vdiq më 15 dhjetor të vitit 1942 në Uashington. Ky njeri me kulturë të lartë (Noli), enciklopedi shëtitëse (G. Apolineri), eseist i shkëlqyer, stilist i përkryer, themelues teorik dhe praktik i kritikës letrare shqiptare, veprimtar politik me orientim perëndimor, siç ishte kultura e popullit që i takonte, poliglot, solli një model të ri në mendësinë shqiptare.

Të dhëna

Faqe291
ISBN9789992750006
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë