Cmim i reduktuar! Martesa e Lejlës/Sotiri dhe Mitka Shiko më të madhe

Martesa e Lejles/Sotiri dhe Mitka

Faik Konica ZEN0004

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër përfshihen dy romane të Faik Konicës, “Martesa e Lejlës” dhe “Sotiri dhe Mitka”, të cilat deri pak kohë më parë e kanë pasur jetën e tyre në gjuhën frënge, ku autori ishte me pseudonimin “Jean de Kroia”. Falë punës kërkimore dhe përkthimit të bërë nga Fotaq Andrea, këto dy romane misterioze tashmë bëhen pjesë e letërsisë shqipe. Edhe këto dy romane rrisin vlerat e Konicës dhe shndërrohen ikona të letrave tona

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789928113504

1 104 Lekë

-8%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Rreth librit

Ky libër sjell romane që janë shkruar nga Faik Konica me pseudonim, në gjuhën frënge. Ardhja e tyre në shqip është bërë nga Fotaq Andrea, i cili i shoqëron edhe me një punim të thelluar studimor, rreth 100 faqesh.

Martesa e Lejlës është një pastorale dashurie, ku piktori shqiptar me banim në Vjenë bie në dashuri me Leljën, vajzën e Vangjelit, një tregtar i famshëm shqiptar, i pasur dhe me aktivitet në Europë dhe në botë. Lidhja dhe finalizimi i tyre kalon pengesa dhe intriga të shumta, të ngritura nga dy mëtonjës, princi Frtiz dhe Teodori, dy të rinj austriakë të cilët ftohen në dashurinë e tyre për Leljën sapo dëgjojnë që familja Vangjeli ka rënë ekonomikisht. Në këtë “përrallë” personazhi më i spikatur është Vangjeli, i cili shfaqet një baba shembullor në raportet me të bijën dhe në mënyrën sesi e ndjek atë, e edukon dhe e këshillon për të gjetur dashurinë e vërtetë.

Sotiri dhe Mitka

Ky është një tregim i shpejtë që të mban të lidhur dhe që fillon në Amerikë për të përfunduar në Shqipëri. Mund të themi se kemi të bëjmë me një novelë të shekullit të XVII, ku janë pikturuar e treguar me hollësi e delikatesë portretet e dy miqve..., ku jeta e re buthton, zhvillon, shpaloset në rritje të shepjtë, gjersa dramatizohet më në fund, nëpërmjet një rrethane të llahtarshme e tragjike, për të përfunduar siç duhet..., lumturisht

Të dhëna

Faqe330
ISBN9789928113504
Viti i Botimit2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiFotaq Andrea
RomanSagë&Histori