Çështja shqiptare dhe siguria rajonale Shiko më të madhe

Ceshtja shqiptare dhe siguria rajonale

Xhavit Shala BG0028

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Objekti i studimit dhe i hulumtimit në këtë punim është "Çështja shqiptare dhe ndikimi i saj në sigurinë rajonale.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928226013

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Qëllimi i këtij punimi është trajtimi i lidhjes së ndërsjellë mes shkallës së zgjidhjes së Çështjes shqiptare me sigurinë rajonale, me prosperitetin e shqiptarëve në rajon, si dhe skenarët e mundshëm të kësaj çështjeje për të ardhmen.

Në këtë punim, për të provuar lidhjen e ndërsjellë mes shkallës së zgjidhjes së Çështjes shqiptare me sigurinë rajonale, si dhe me zhvillimet e mundshme në të ardhmen, ndërmjet të tjerave, kemi përdorur edhe teorinë dhe analizën e Kompleksit Rajonal të Sigurisë.

Analiza e kompleksit ballkanik të sigurisë na jep çelësin për shpjegimin e çështjeve të sigurisë në rajonin e Ballkanit dhe të raporteve të ndërsjella të Çështjes shqiptare me të.

Në këtë punim arrihet në përfundimin se Çështja shqiptare në rajon dhe shkalla e zgjidhjes së saj, duke qenë e lidhur me kërcënimin ekzistencial që i kanosej kombit dhe gjeohapësirës shqiptare, ka ndikuar dhe, deri në një zgjidhjen përfundirntare të saj, do të vazhdojë të ndikojë në sigurinë rajonale.

Të dhëna

Faqe334
ISBN9789928226013
RedaktoriNexhat Myftiu
Viti i Botimit2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 18-vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë