Mbi qeverisjen Shiko më të madhe

Mbi qeverisjen

Rexhep Meidani BD0416

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Në librin Mbi qeverisjen (pjesa e parë) trajtohen çështje themelore të sistemit politik, të shpërndarjes së fuqisë në kuadër të dy parimeve bazë të qeverisjes demokratike: parimit të ndarjes së pushteteve dhe atij të kontroll-balancimit, shumë shpesh edhe brenda një skeme krahasuese me rastin shqiptar.

Më shumë detaje

501 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994301379

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Me peshë në procesin qeverisës është dhe roli i partive politike. Një vend parësor në ushtrimin e fuqisë ka "mekanika qeverisëse", ku vetë procesi demokratik i kufizimit apo kontrollit të pushtetit ekzekutiv përbën thelbin e një qeverisjeje të mirë dhe të drejtë. Po aq e rëndësishme në kuadër të qeverisjes kombëtare dhe ndërkombëtare është dhe çështja e sigurisë, sidomos e parë ajo si një siguri njerëzore. Me të lidhen dhe aspekte konkrete ekonomike e sociale të qeverisjes. Nuk mbeten prapa administrimi ekonomik-financiar, vetëqeverisja ekonomike, me të cilët lidhen me një mënyrë apo tjetrën rritja e qëndrueshme, lufta kundër korrupsionit, fuqizimi i lirisë ekonomike etj. Po aq të lidhura me cilësinë e qeverisjes janë problemet e garantimit, respektimit dhe mbrojtjes së lirive dhe të drejtave të njeriut dhe, në këtë kuadër, materializimi konkret i barazisë gjinore në të gjitha aspektet e qeverisjes. Një rol domethënës në procesin qeverisës ka dhe ai që lidhet me veprimtarinë publike, me parimet bazë të saj, ku një zë më vete marrin dhe pjesëmarrja, toleranca e dialogu. Sidomos ky është edhe më i domosdoshëm në qeverisjen vendore. Në procesin qeverisës, nuk mund të lihet jashtë vëmendjes edhe ndërvarësia në rritje përkundrejt sovranitetit.

Të dhëna

Faqe440
ISBN9789994301379
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë