Institucionet e Bashkimit Europian Shiko më të madhe

Institucionet e Bashkimit Europian

Desmond Dinan BTI0033

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Historia e Integrimit Europian, Institucionet e Bashkimit Europian dhe Politikat e Bashkimit Europian - këta tre libra ofrojnë një prezantim të plotë të integrimit europian që prej viteve '50 deri më sot. Librat vijnë në strukturën tradicionale: historia, institucionet dhe politikat, por gjithashtu janë të përfshira edhe tema e zgjerimit dhe ndryshimet e traktateve.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789995673642

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

12 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

As federal, as i krahasueshëm me një organizatë ndërkombëtare klasike, sistemi institucional i Bashkimit Evropian vepron në lidhje të ngushtë me qeveritë dhe administratat e Shteteve Anëtare. Zgjerimi i Bashkimit Europian në 25 anëtarë i realizuar në vitin 2004 kërkoi një reformë institucionale. E parashikuar nga Traktati i Nises, ajo u themelua nga projekti i Kushtetutës Europiane. Fusha të tilla si politika e jashtme dhe ajo e mbrojtjes, ose hapësira për liri, siguri dhe drejtësi po përfshihen gradualisht në politikat komunitare. Ky libër studion institucionet e Bashkimit Europian, veprimtarinë e tyre të përditshme, analizon mekanizmat e administratës franceze që sigurojnë lidhje me Brukselin dhe para ndryshimet që do të ndodhin kur të jetë ratifikuar Traktati Kushtetues.

Të dhëna

ISBN9789995673642
RedaktoriJorgji Qirjako
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
PërkthyesiJulia Çela