«Plaku i Shqipes – Babe Dude Karbunara» Shiko më të madhe

«Plaku i Shqipes – Babe Dude Karbunara»

Xhevahir Lleshi BUE255

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Monografia «Plaku i Shqipes Babë Dudë Karbunara», e autorit Xhevair Lleshi, i kushtohet tërësisht jetës dhe veprës së atdhetarit të madhe, nënshkruesit të Pavarësisë Kombëtare, themelues i shkollës shqipe në Berat, e njeriut të kulturuar që i dha shumë asaj, njerëzve dhe kulturës shqiptare

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789928031761

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Babë Duda i donte njerëzit me një dhembshuri në përgjithësi dhe udhëhiqej nga ideali i atdhetarit humanist për ta parë jetën e mërz­itshme e të rëndë me dashurinë e një të njeriu të afërt. Atij njeriu të madhe, mes të zakonshmëve, jeta nuk i sugjeroi pamjet që do të dëshironte të shihte, mirësia e tij mbeti gati e fshehur. Prirja e Babë Dudës si atdhetar dhe mësues ishte që ta zbulonte këtë mirësi të fshehur, edhe pse shpesh pa shumë dobi. Edhe pse kudo të mbyt mjerimi, përsëri ai gjen diçka të re, të mrekullueshme (shpirtin e tij!) dhe u jep kujtdo si dhuratën më të bukur. Njeriu i dobët, delenxhiu, batakçiu, hajdu­ti, krimineli, aventurieri, profeti i rremë etj., nuk afrohen dot tek ai. Dhe dashuria për Shqipërinë dhe sidomos për Beratin është e pafund, nuk përfun­dojnë kurrë. Ndërsa punët e mira rrojnë e do të rrojnë në jetë të jetëve për njerëzit me shpirt e me mend... I tillë ishte ky personalitet i madh i historisë.

Të dhëna

Faqe184
ISBN9789928031761
Viti i Botimit2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë