Anatomia e melankolise sociale Shiko më të madhe

Anatomia e melankolise sociale

Xhevahir Lleshi BXH0005

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri me ese të psikologjisë sociale «Anatomia e melankolisë sociale» është botimi më i ri i Xhevair Lleshit. Libri përmbledh ese të socialpsikologjisë në fusha të ndryshme të jetës

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789928032508

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Eseja më së shumti vlerësohet për qasjen që autori ndërton ndaj jetës, fenomeneve, personazheve, ngjarjeve, etj. për këndvështirimin që ndërton, për mjetet shprehëse që përdor. Xhevahir Lleshi spikat në këto pasuri falë kulturës, talentit, mjeshtrisë dhe natyrës enciklopedike që ka. Në këtë vëllim me ese bien në sy sidomos estetë e gjata «Dhimbja e shkatërrimit» dhe «Aristokratja e fundit». E para rrok temën e hidhur të emigracionit dhe e dyta nacionalizmin. Të dyja janë shkruar me frymëzim dhe janë plot risi dhe krijojnë atmosferë të mrekullueshme. Në libër janë përzgjedhur ese interesante si «Ndihem i pranuar», «Efektet e vetëpëlqimit», «Dëshira për tu dukur», «A jemi të gjithë hipokritë?», «Fuqitë e intuitës», «Apatia emocionale», «Vetefikafiteti», «Narcisizmi patologjik», «Unanimiteti rremë», «Toleranca frustracionale», «Fjala dhe motivacioni», «Dhuratat e pamundura», «Nderet që bëjmë», « Kurthi i vëmendjes», «Modestia e rremë», «Zhgënjimet e vetanalizës», «Disonanca njohëse», Bashkëlidhja iluzioniste, «Eunuku femër», «Stresi i ardhangët» etj. Libri është i ndarë në tri pjesë: E para «Smira e shkatërrimit, e dyta «Ato që në thelb nuk njihen as përgjysmë (!)» dhe e treta «Librat, ky mëkat i bukur i njerëzimit». Në këtë pjesë bienë në sy esetë «Boris Pasternak», «Anoreksia e librave», «Pa librin nuk ka politika kulturore», «Mallkimi i librarive dhe uria tronditëse për libra» etj. Libri ka 350 faqe, në formatin B5.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe350
ISBN9789928032508
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë