Cmim i reduktuar! Struktura e personalitetit njerezor Shiko më të madhe

Struktura e personalitetit njerezor

Xhevahir Lleshi BXH0006

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri «Struktura e personalitetit njerëzor» i autorit Xhevair Lleshi, vjen si një i tërë, duke ndërthurur teoritë e personalitetit nga psikologë të mëdhenj mbi strukturën dhe e gjithë kjo e shoqëruar me shembuj mjaft interesant të miteve të botës së vjetër dhe të kohës sonë

Më shumë detaje

7 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789928032522

920 Lekë

-8%

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kjo vepër është një risi duke paraqitur analizën psikologjike të mjaft njerëzve. Ndërkohë shtrohen dhe u jepet zgjidhje mjaft pyetjeve, si: Çlidhje ka shtypja, egopsikologjia me aftësitë? Pse frika (nëse shek. XX ka qenë një shekull frike, mos vallë shek. XXI do të jetë një shekull emocioni?) është energjia e fshehtë prapa çdo shtypjeje psikike? A ka qenë kjo një frikë e brendshme, që paraqitej në ndërgjegje si e fajësuar? A është e vërtetë që një pjesë e personalitetit shfaq frikë dhe pjesa tjetër, që quhet vetëdije, kërkon të shmangë frikën? Por pyetjet vijojnë. Keni lexuar për marrëdhëniet midis Shën Pavlit si «psikanalisti i parë» i botës, teksa shkruan se njeriu (personaliteti i tij) përbëhet nga fryma (egoja) e mishi (instinktet), me psikoanalistët e sotëm? Pse Freud-i i besonte se sjellja njerëzore rezultonte nda ndërveprimi i tri pjesëve të personalitetit (id, ego, superego)? Pse themi që parimet frojdiane dhe konceptet e tij ndahen në tre grupe kryesore që janë strukturore, dinamika dhe të zhvillimit? A e kini vënë re se në konceptet e strukturës së personalitetit ndërhyjnë Id, Ego, dhe Superego?Çpësojnë dinamike të personalitetit prej instinkteve, ankthit etj.? Pyetjet janë gati të pambarimta dhe shqetësime të këtij libri...

Të dhëna

Faqe282
ISBN9789928032522
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë