I ri Lenini, ideologu i se keqes Shiko më të madhe

Lenini, ideologu i se keqes

Spiro Mehilli A-000050

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë vepër, shkrimtari Spiro Mëhilli pasqyron jetën e Leninit duke filluar  nga prejardhja familjare, nga fëmijëria dhe rinia e tij, lidhjen me revolucionerë të kohës, përqafimin e ideve marksiste, përjashtimin nga universiteti, largimin nga qyteti i Kazanit për të shkuar në pronat e familjes  në Kokushkino dhe më pas, në mbarimin e fakultetit në Sank Petërburg, aktivitetin politik, jetën familjare dhe detaje të tjera të panjohura nga lexuesit shqiptarë.  

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Kristalina - KH
ISBN9789928168603

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori jep me hollësi  largimet e tij  nga viti 1900 deri më vitin  1905 dhe nga viti 1907 deri më 1917, pra plot 15 vjet larg Rusisë duke qendruar në shtetet dhe kryeqytetet e vendeve në të zhvilluara të Europës si Zvicra, Anglia, Franca, Italia, Çekosllovakia etj.

Me mjaft detaje, autori  jep rrugëtimin e tij për  t’u kthyer në Rusi i ndihmuar nga qarqe hebreje dhe Qevëeria gjermane, më mënyrë që ai të merrte pushtetin,  që me mjaftë peripeci dhe zgjuarësi ja arrin qëllimit.

Në libër bëhet fjalë për  premtimet që u bëri fshatarëve për tokën dhe sesi i mashtroi, grabitjet e pasurive të  kishave , urdhërat që jepte për pushkatime masive për të terrorizuar qytetarët me anë të organizatës famkeqe  KGB  dhe mbi të gjitha internimin dhe pushkatimin e familjes mbretërore të Nikollait II.

Në këtë  libër, autori flet edhe për muzën e tij, Inassa Armandin, për plagosjen nga e bija,  Fanija Kapllan,  sëmundjen e sifilizit dhe mbi operacionin, pas të cilit mbeti i paralizuar e shumë të dhëna të tjera interesante. 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe322
ISBN9789928168603
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë