Kategoritë

Ofertat

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese Dudaj

Shtëpia Botuese “Dudaj” u themelua më 25 janar 2001. Serioziteti në botime dhe përzgjedhja e kujdesshme e titujve, duke qenë në më të shumtën e herëve në bashkëkohësi edhe me botimet nëpër botë, bëri që ajo shume shpejt të dallohej dhe të renditej ndër shtëpitë botuese më prestigjioze shqiptare. Stafi i botimeve “Dudaj”, i përbërë nga profesionistë dhe përpiqet t’i sjellë lexuesit veprat më të rëndësishme botërore, ku përveç përkthimeve cilësore

për faqe
Shfaq 193 - 224 nga 616 libra
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Sa e dashur vjeshta ish për mua, jo se kisha lindur në shtator, kur vjeshta ulej këmbëkryq, isha poet, por dhe sadopak piktor...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Ngjarjet e vendosura në një mjedis lindjes populluar nga magjistarë dhe kafshë magjike fantastike, përrallat klasike për fëmijë të Salman Rushdie kanë të njëjtën imagjinatë si Udhëtimet e Guliverit, Liza në botën e çudirave dhe Magjistari OZ.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Çfarë ndodh nëse ajo që kujtoje se do të ishte gruaja e jetës sate, kthehet një ditë të të kërkojë? Po nëse ndërkohë je aq shumë i përthithur nga familja jote, sa nuk të kujtohet më se çfarë do të thotë ta lëshosh veten?

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Karl Heinz Timm, lindur në Hamburg, më 1924, vdekur më 1943, në një spital fushor në Ukrainë. 19-vjeçari vazhdon të jetojë në dhimbjen e prindërve, në tregimet e tyre, në shprehjet që përdorin për fatin e zi të jetës, por edhe në ëndrrat e vëllait të vogël, i cili thuajse nuk ka fare kujtime vetjake.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Çfarë është më humane: të jesh i lumtur përballë atij që vuan kur e di qe ai e dëshiron lumturinë tënde, apo të sakrifikosh veten, vetëm që ai të mos ndihet i vetëm në vuajtjen e tij?

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Një trajtesë sesi u krijua himni kombëtar i Shqipërisë.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok

  Një nga vlerat e mëdha të këtyre "rrëfenjave të vërteta" është se lexohen me një frymë. Ngjarje të së kaluarës, të shumë e shumë kohëve më parë, na duket sikur kanë ndodhur sot.

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Tashmë edhe vendi ynë ja një studim të plotë mbi Historin e Filozofisë të së Drejtës,të cilit e solli Dr.Irakli Koçollari,historian,jurist e shkrimtar,duke mbushur boshllëkun që ekzistonte në kulturën dhe letërsine filozofiko-juriqike shqiptare.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Intim, i fuqishëm dhe frymëzues, libri “Historia e jetës sime” zbulon thelbin e njërës prej grave më të shquara të kohës sonë dhe procesin sfidues mes të cilit ajo mundi të përcaktonte dhe të gjente veten – si grua dhe si një figurë mbresëlënëse në politikën amerikane.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Nuk është në stok

  "Historia e një pulëbardhe dhe e maçokut që e mësoi të fluturonte" është libri që ka pushtuar zemrat e miliona lexueve të çdo moshe.

  600 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë Nuk është në stok

  "Homo Faber"i Max Frisch - it është një nga librat më të lexuar të shekullit të XX - të. Inxhineri Uolter Faber beson te këndvështrimi i tij racional për botën, derisa më në fund ai thërrmohet në dorë nga një histori dashurie. Nuk ka libër më të thellë që të rrëfejë kaq ndershmërisht se sa shumë fshihet pas çështjes së identitetit të njeriut modern.

  750 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Hyrje në marrëdhëniet ndërkombëtare u drejtohet këtyre pyetjeve vendimtare dhe shumë të tjerave. Duke gërshetuar analizën e mprehtë dhe një stil të qartë dhe të kuptueshëm, ajo paraqet traditat teorike më të rëndësishme në marrëdhëniet ndërkombëtare në larminë e tyre të plotë. Botimi i katërt i këtij libri mësimor tepër të suksesshëm është tërësisht në...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Një nga shkrimtarët më të njohur gjermanë të kohës prezantuar I humburi është vepra më e suksesshme e një nga shkrimtarëve më të njohur gjermanë Hans-Ulrich Treichel. Kjo vepër vjen në shqip nga Ardin Klosi.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Një histori dashurie e dhembshurie e përshkruar me ironi e ndjenjë poetike, një histori që të përfshin të tërin, të mallëngjen e të ngroh zemrën.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Nuk është në stok

  Sikur të mos ishte gjithçka kështu si është, ..., do të kisha shumë toka për të ëndërruar; e do të kisha shumë letra për tu nisur nëpër botë njerëzve që nuk i kam parë kurrë; kam ulërima për tia përplasur këtij tavani gjithë njolla igrasie, por rri e mbytem këtu mes avujve të buzëqeshjes sime prej fantazme e vetëm një elektroshok do të më shpëtonte nga e...

  700 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Romani është një lloj skaneri letrar i njeriut të pandjeshëm dhe pa të djeshme. Ky është Doni, personazhi qendror i librit, një drejtues i ri i suksesshëm në një televizion kombëtar, i pashëm, shijues i jetës së bukur, narcizist, vanitoz, i përciptë,   donzhuan i shfrenuar në lidhje sipërfaqësore, një i varur nga dy tabutë e kohës: seksi dhe paraja

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë Në stok

  Nga autori i librit Teleskopi i Schopenhauer vjen ky roman i bukur i dashurisë, letërsisë, izolimit dhe hakmarrjes së ngadaltë të një njeriu.

  750 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Gjatë shekullit XIX, për të krijuar shtetet e veta, kombet etnike luftojnë kundër perandorive, ndërsa gjatë shek. XX shtetet krijojnë kombet politike.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  Grisham vjen me një libër të ri për lexuesit shqiptarë, hedhur në qarkullim nga botimet Dudaj: Një nga romanet më spektakolarë, të shkëlqyer dhe të mirëkonceptuar të shkruar ndonjëherë.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Ishulli i delfinit blu është një novelë për fëmijë e shkruar në vitin 1960 nga Scott O'Dell dhe tregon historinë e një vajze të re e bllokuar për vite në një ishull në bregdetin e Kalifornisë.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I riI ri

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Ky libër është frymëzuar nga Baal Shem Tov, një mësues i madh që jetonte në Ukrainë në shekullin e 18të.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Duke ndjekur të njëjtën linjë me romanet Përgjithmonë dhe Dëgjoje zërin tim, Susanna Tamaro, në këtë libër të ri, mpreh tehun e shkrimeve të saj në histori pa shpëtim e pa rrugëdalje. Tregime të gjata për tema si margjinalizimi, ndarja e të dialogut të vështirë midis kulturave të ndryshme që zgjidhen gjithmonë në një mjedis të ashpër. Histori pa zgjidhje,...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Fabula e romanit “Jetë e dhunshme” është përvijuar në mënyrë të rrufeshme një mbrëmje të vitit 1953 a 1954… Ishte një ajër i lagësht e i dhembshëm… Po ecja nëpër llucë. Te një stacion autobusi, aty ku fillon kthesa e Pjetralatës, u njoha me Tomazin, fytyrën e të cilit, më pas e kam përshkruar në mënyrë identike…

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Befas, Pipa gjendet e kapur në grackën e asaj që e kishte ndërtuar vetë në mënyrë të gënjeshtërt. Fillon të humbasë mendjen dhe ajo çka kishte ndryrë në vetvete, fillon të tronditet. Hap pas hapi, ne fillojmë të marrim vesh të vërtetën e jetës së saj në rini dhe se si kjo e çoi deri në martesë vite rebelimi dhe mospranimi, thyerje tabush dhe sfida të...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  Ky roman është fitues i çmimit Pulitzer në vitin 2015 dhe ka qenë bestseller për disa vite i gazetës The New York Times. Ai rrëfen historinë e një vajze të verbër franceze dhe një djali gjerman i specializuar për sistemet e transmetimit të radiove, rrugët e të cilëve përplasen me njëri-tjetrin në kohën e Francës së pushtuar nga nazistët. Ata përpiqen që...

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Nuk është në stok

  Ky është një libër që dëshmon për çiltërsi dhe sinqeritet të jashtëzakonshëm, një libër që të ngërthen, të ngacmon, të prek, një libër me rëndësi jetike. Sepse, ajo që i ndodhi Salman Rushdie-s ishte akti i parë i një drame që shpaloset çdo ditë në ndonjë vend të botës.

  1 500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Autorja italiane nga Sicilia Simonetta Agnello Hornby vjen per here te pare para lexuesit shqiptar me nje histori dashurie qe shtrin kohenzgjatjen ne 20 vjet takime, ndarje, zhgenjime dhe serish bashkime. Nje raport mes nje djali te pasur dhe qejfli ne moshen 35 vjecare dhe nje vajze te varfer qe vjen nga nje familje socialiste. Keto histori i gjejme...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë Në stok

  Njëzet vjet pas Ungjilli sipas Jezu Krishtit, José Saramago i kthehet përsëri trajtimit të fesë me një prozë të përsosur për nga stili dhe për nga ironia. Romani Kaini tregon luftën mijëravjeçare midis njeriut dhe Zotit, midis krijuesit dhe krijesës së tij. Romani Kaini është vepra më e madhe e shkrimtarit, pjekuria e të cilit ndoshta nuk është shpalosur...

  750 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Nuk është në stok

  Kur një vajzë e bukur franceze dhe një aktor brilant amerikan takohen gjatë kohës së luftës në Paris, dashuria e tyre nis si një përrallë por përfundon në tragjedi. Papritur jetime, tre fëmijët e tyre ndahen mizorisht. Konsideruar si një nga romanet më të bukur të Danielle Steel.

  850 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Nuk është në stok

  Dhe të shkuarën e lashë mbrapa, Portën ia mbylla pas vetes! Nuk di, të ndihem krenare, Për mësimet e marra, Apo, fatkeqe për çka kam vuajtur!

  500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
Shfaq 193 - 224 nga 616 libra