Ishulli i Delfineve blu Shiko më të madhe

Ishulli i Delfineve blu

Scott O’Dell BD0436

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Ishulli i delfinit blu është një novelë për fëmijë e shkruar në vitin 1960 nga Scott O'Dell dhe tregon historinë e një vajze të re e bllokuar për vite në një ishull në bregdetin e Kalifornisë.

Më shumë detaje

499 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789992750634

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në Paqësor është një ishull që duket si një peshk i madh në mes të oqeanit. Rreth tij, delfinët notojnë, elefantët dhe zogjtë e detit gëlojnë. Dikur, indianët jentonin në këtë ishull. Dhe kur ato lundruan dhe u vendosën në lindje, vajza e re mbetet e vetme. Kjo është historia e Karakas, vajzës indiane që jetoi e vetme për vite në ishullin e Delfinit blu. Vit pas viti, ajo shikonte sesi një stinë kalonte e tjetra vinte duke pritur që ndonjë anije të kalonte pranë ishullit e ta merrte. Por ndërkohë që priste, ajo mbijetonte duken ndërtuar strehë, duke krijuar fishekzjarre, duke gjetur ushqim dhe duke luftuar me armiqtë, qentë e egër. Nuk është thjeshtë një histori e pazakontë e një aventure mbijetese por një përrallë e bukurisë natyrale dhe zbulimit personal.

Të dhëna

Faqe190
ISBN9789992750634
Viti i Botimit2003
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiE. Shqarri