Historia e filozofise te se drejtes Shiko më të madhe

Historia e filozofise te se drejtes

Irakli Koçollari BD0330

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Tashmë edhe vendi ynë ja një studim të plotë mbi Historin e Filozofisë të së Drejtës,të cilit e solli Dr.Irakli Koçollari,historian,jurist e shkrimtar,duke mbushur boshllëkun që ekzistonte në kulturën dhe letërsine filozofiko-juriqike shqiptare.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994300600

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Tashmë edhe vendi ynë ja një studim të plotë mbi Historin e Filozofisë të së Drejtës,të cilit e solli Dr.Irakli Koçollari,historian,jurist e shkrimtar,duke mbushur boshllëkun që ekzistonte në kulturën dhe letërsine filozofiko-juriqike shqiptare. Nisma për një ndërmarrje të tillë në fushën e mendimit juridik, të filozofisë së tij, është jo vetëm për tu përgëzuar,por edhe për tu admiruar,madje për tu patur zili, pasi shumëkush(për mos thënë e frikshme). E vështirë në drejtim të literaturës së shumtë që duhej shfrztëyuar, të morisë së mendimtarëve dhe të pikëpamjeve filozofike ku duhej përqendruar, por edhe më e vështirë lidhur me rezultatin e studimit, me aftësinë për të kuptuar thelbin, veçorit, ecurinë dhe kontributin e mendimit filozofik të epokave të ndrryshme në fushen e së drejtës. Fillesat e mendimit filozofik rredh së drejtës; Platoni dhe filozofia e tij mbi të drejtën; Aristoteli dhe filozofia e tij mbi të drejtën; Qytetrimi aleksandrian dhe fundi i filozofisë helenistike; Filozofia e së drejtës romake; Mendimi mbi të drejtën në fillimet e mesjetës( kristjanizimi); Mendimtaret dhe juristë të mesjets së vonë; E drejta dhe ligji në arbëri, në kapërcyellit e shekujve XXI-XIV(statusi i shkodres); Rilindja evropiane mendimi filozofik dhe e drejta; Tomas Hobs dhe teoria e tij mbi "shtetin absolut"; Xhon Loku dhe teoria e shtetit natyror; Evoluimi i të drejtës në epokën e iluminizmit evropian; Monteskie dhe konceptet e tij mbi shtetin e të drejtës; Konstituacionalizmi amerikan; Mendimtaret iluministe, materialist dhe barazisë sociale; Mendimatert për një shtet dhe shoqëri të arsyes njerëzore; Mendimtarët e revolucionit francez; Kohet moderne; E drejta në filozofinë socialiste,irracionaliste,pozitiviste; Teorit dhe konceptet juridike të regjimeve totalitare; Filozofë të së drejtës në ditët tona.

Të dhëna

Faqe390
ISBN9789994300600
Viti i Botimit2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë